Ciemny przedpokój – urządzamy nowoczesne wnętrze w ciemnych barwach

Ciemne barwy doskonale sprawdzają się w przestrzeniach mieszkalnych. Nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jak jednak urządzić ciemny przedpokój, aby nie był on przytłaczający i prezentował się stylowo i nowocześnie? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika, w którym przedstawimy kilka sprawdzonych pomysłów.

ciemny przedpokój

Postaw na kontrastujące elementy

Zastosowanie kontrastu jest jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań. Jeśli urządzając swój przedpokój, zdecydowałeś się na ciemne ściany i podłogi, warto wybrać jasne meble. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu białe modele o połyskującym wykończeniu. Dużo lepiej odbijają one światło w porównaniu ze swoimi matowymi odpowiednikami, co pozwoli odrobinę rozświetlić ciemne wnętrze i sprawi, że będzie się ono wydawało optycznie większe. Matowe wykończenie natomiast doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem. Jest ponadto eleganckie i można je z powodzeniem zastosować w klasycznych aranżacjach.

Elementy kontrastowe mogą być jednak bardziej subtelne. Jeśli planujesz postawić w przedpokoju konsolę z lustrem, możesz wyeksponować tę część pomieszczenia, np. poprzez pomalowanie ściany za nią na jaśniejszy kolor. Jeśli dodatkowo zostanie odpowiednio oświetlona, pozwoli to stworzyć wrażenie, że przedpokój został podzielony na mniejsze części.

kontrast w ciemnym przedpokoju

Jakie dodatki sprawdzą się w ciemniejszym przedpokoju?

W ciemnych pomieszczeniach na wagę złota są wszelkie dodatki, które pozwolą je nieco rozświetlić. Na tle granatowych, ciemnozielonych lub grafitowych ścian bardzo dobrze będą prezentować się srebrne bądź złote ramki na zdjęcia, wazony lub doniczki. Dodatkowo będą one odbijać docierające do pokoju światło. Jeśli tylko masz taką możliwość, ustaw w pomieszczeniu kilka identycznych lub pasujących do siebie lampek. Dostarczą one wystarczająco dużo światła, aby móc spokojne się przy nich ubierać, a dodatkowo wprowadzą do przedpokoju przytulny klimat. Mają również zastosowanie praktyczne, ponieważ pozwalają unikać zapalania górnego światła, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy drzwi do poszczególnych pokoi mają przeszklenia.

Jeśli Twój przedpokój został urządzony w ciemnych barwach oraz dodatkowo wpada do niego niewiele światła, to w większości przypadków wyklucza to ustawienie w nim roślin doniczkowych. Jest jednak kilka gatunków, które bardzo dobrze radzą sobie cieniu lub półcieniu. Do najpopularniejszych należą: zamiokulkas zamiolistny, paprocie, sansewierie, draceny, skrzydłokwiaty oraz wszelkiego rodzaju bluszcze.

ciemny klimatyczny przedpokój

Dekoracje ścian – co warto wybrać do ciemnego przedpokoju?

Aby urozmaicić wygląd ciemnego przedpokoju, warto postawić na stylowe dekoracje ścienne. Ogromną popularnością cieszy się dodawanie ceglanych wstawek, np. na jednej ścianie lub tylko w wybranych miejscach. Ceglane dekory wywodzą się ze stylu industrialnego, który czerpie inspiracje z surowych, przemysłowych przestrzeni. Na rynku dostępnych jest wiele płytek imitujących prawdziwą cegłę, stylizowanych na stare i nieco zniszczone lub delikatniejsze – białe lub kremowe.

Inną ciekawą dekoracją są drewniane lamele, szklane panele, wzorzysta tapeta lub boazeria. Mogą wypełnić one wolną przestrzeń lub stanowić tło dla mebli, które znajdują się w przedpokoju – np. dla konsoli, siedziska lub wieszaków. Wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne dobrze dopasować do warunków oświetleniowych. Jeśli mają przykuwać uwagę i stanowić główny motyw dekoracyjny przedpokoju, warto, aby były oświetlone punktowym kinkietem lub były, np. podświetlone od dołu za pomocą LED-ów.

czarno biała podłoga w ciemnym przedpokoju

Jaka podłoga do ciemnego przedpokoju?

Ciemna podłoga jest niezwykle estetyczna i pasuje zarówno do ciemnego przedpokoju, jak i do pomieszczeń o białych lub jasnych ścianach. Jednak wiele osób nie decyduje się na nie ze względu na problemy z utrzymaniem jej w czystości. Nie da się ukryć – na czarnej lub bardzo ciemnej podłodze widać kurz i pyłki.

ciemny przedpokój z czarnymi ścianami

Problem ten może zostać rozwiązany przez położenie w przedpokoju chodnika lub niewielkiego dywanu w miejscach, gdzie chodzi się najwięcej. Taki dywan sam w sobie może stanowić dodatkowy element dekoracyjny.

Related productsDębowa ławka Gina z półkami na buty Dębowa ławka Gina z półkami na buty 2


Industrialna ławka Asa z półkami na buty Industrialna ławka Asa z półkami na buty 2

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Industrialny wieszak na kurtki Endi Industrialny wieszak na kurtki Endi 2

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Industrialny wieszak ścienny Alf Industrialny wieszak ścienny Alf 2

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Industrialny wieszak ścienny Haral- z półką na czapki Industrialny wieszak ścienny Haral- z półką na czapki 2


Loftowa ławka Tova do przedpokoju Loftowa ławka Tova do przedpokoju 2


Ławka Livi z półkami na buty Ławka Livi z półkami na buty 2
Ławki tapicerowane

Ławka Livi z półkami na buty


uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Minimalistyczny wieszak na kurtki Dag Minimalistyczny wieszak na kurtki Dag 2

Comments (0)

No comments at this moment