O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ KUPUJĄC MEBLE Z FORNIRU DĘBOWEGO

  • FORNIR DĘBOWY

Naturalny fornir dębowy jest okleiną z cienkiego płata drewna przyklejanego na powierzchnię płyty meblowej.

Fornir jest znakomitą alternatywą dla litego drewna. Pozwala cieszyć się jego naturalną fakturą i szlachetnym wyglądem, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego typowych wad,

takich jak odkształcenie czy skrzypienie.

  • USŁOJENIE

Każdy mebel wykonany z forniru dębowego jest niepowtarzalny. Oznacza to, że nie ma drugiego mebla, który będzie mieć identyczny rysunek słojów oraz identyczną barwę.

Fornir, jako okleina naturalnego pochodzenia, wykazuje nieregularności. Oznacza to, że jedne blaty mogą mieć drobne równe słoje, a inne szerokie lub nieregularne.

  • KOLOR

Charakterystyczną cechą forniru jest to, że z upływem lat jego kolor ulega zmianie. Dzieje się tak pod wpływem promieni UV oraz starzenia się forniru.

Blaty wykonane z lakieru bezbarwnego oraz oleju pociemnieją. Kolory jasne na blacie takie jak biały lub bielony mogą z upływem czasu pożółknąć.

Natomiast ciemny brąz po kilku latach pojaśnieje. Należy pamiętać, iż powtarzalność koloru oraz usłojenia uzyska się jedynie przy okleinach PCV.

  • PIELĘGNACJA

Najważniejszym elementem po zakupie mebla jest jego pielęgnacja. Należy zwrócić uwagę, aby używać podkładek lub obrusu pod naczynia, aby zminimalizować ryzyko zarysowania blatu.

Do czyszczenia powierzchni zalecamy stosowanie czystej miękkiej lekko wilgotnej ściereczki. Innym istotnym elementem jest także umiejscowienie stołu.

W miejscu nasłonecznionym może on zmienić barwę, co oznacza, że na stole nie powinny znajdować się żadne rzeczy, gdyż mogą spowodować pozostawienie śladów.

Dla mebli z forniru dębowego niebezpieczne jest zawilgocenie. Meble po przetarciu należy wytrzeć suchą ściereczką, a rozlane płyny natychmiast usunąć,

aby z czasem nie powstały bąble lub wybrzuszenia. Inną niebezpieczną rzeczą dla forniru dębowego są odparzenia,powstają one na skutek położenia gorących rzeczy na blacie.

Dlatego tak ważne jest stosowanie  wspomnianych wcześniej podkładek pod naczynia. 

  • LAKIER CZY OLEJ??

Kupując meble często zastanawiamy się nad różnicą pomiędzy meblami olejowanymi, a lakierowanymi.

Aby zobrazować najważniejsze różnice, przedstawiamy tabelę w której porównujemy oba sposoby wykończenia

LAKIER

OLEJ
WŁAŚCIWOŚCI

- TWORZY SZCZELNĄ POWŁOKĘ

- WNIKA W DREWNO

ZALETY

- DELIKATNIE PODKREŚLA STRUKTURĘ SŁOJÓW

- ŁATWY W UTRZYMANIU CZYSTOŚCI

- INTENSYWNIE PODKREŚLA STRUKTURĘ SŁOJÓW

- PRZYJEMNY W DOTYKU

PIELĘGNACJA

- NIE WYMAGA KONSERWACJI

- WYMAGA OKRESOWEGO OKLEJOWANIA (3-4 RAZY W ROKU)

  • ZALETY

Charakterystycznym aspektem mebli drewnianych jak i fornirowanych jest ich naturalny, a przy tym unikatowy wygląd.

Posiadając takie meble mamy pewność, że odznaczają się one wśród innych.