Przedpokój z lamelami – hit czy kit?

Lamele to rodzaj dekoracji, który w ostatnim czasie zyskał sporą popularność. Z racji swojej uniwersalności, mogą pełnić w pomieszczeniu różnorodne funkcje – od tych czysto dekoracyjnych, po zastosowania konstrukcyjne. Czy faktycznie warto się nimi zainteresować? W tym artykule postaramy się przedstawić wady i zalety takiego rozwiązania.

lamele w przedpokoju

Lamele ścienne – co to właściwie jest?

Lamele to rodzaj dekoracji, która jest coraz częściej wykorzystywana w aranżacji wnętrz. Składają się one z dwóch części – listwy montażowej i ułożonych w równomiernych odstępach wąskich i długich desek. Pomiędzy deskami występuje wolna przestrzeń.

Lamele mogą mieć różną grubość, wysokość oraz być ustawione względem siebie pod różnym kątem. Najczęściej spotykane są lamele drewniane (np. dębowe), choć można również spotkać się z modelami aluminiowymi czy z PCV. Jeśli chodzi o wykończenie, lamele dostępne są w szerokiej palecie barw. Do aranżacji wnętrz bardzo często używane są warianty w odcieniach drewna. Można je natomiast pomalować na dowolny kolor. Stąd dużą popularnością, np. w nowoczesnych przedpokojach cieszą się lamele białe, czarne bądź szare.

modne lamele drewniane

Jak wykorzystać lamele w nowoczesnym przedpokoju?

Lamele zyskały uznanie projektantów wnętrz ze względu na swoje szerokie zastosowanie. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, nowoczesnym lub skandynawskim, lamele ścienne często stosuje się jako przegrody pomiędzy różnymi częściami pomieszczenia. Pozwalają one, np. oddzielić część jadalnianą salonu od tej przeznaczonej do odpoczynku, bez konieczności wstawiania ścianki działowej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pomiędzy deskami lameli są wolne przerwy. Dzięki temu przegroda z lameli przepuszcza światło.

Lamele mogą również zostać umieszczone bezpośrednio na ścianie. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje oryginalną dekorację. Szczególnie w małych przestrzeniach, takich jak przedpokój, lamele pozwalają wyeksponować jakąś jego istotną część. Mogą one posłużyć jako tło dla konsoli z lustrem, niewielkiej komody lub siedziska, a także stanowić doskonałą bazę dla oryginalnego wieszaka na odzież wierzchnią. Lamele nie muszą być ułożone jedynie prostopadle do podłogi. Pozostawiają one sporo przestrzeni do tworzenia fantazyjnych wzorów. Dobrze dopasować tego rodzaju dekoracje do mebli, które już znajdują się w pomieszczeniu. Całość będzie prezentowała się bardziej harmonijnie i nie będzie niepotrzebnie odwracać uwagi.

Jakie są zalety lameli?

Lamele to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania wnętrzarskie. Drewniane lamele coraz częściej stosowane są w przedpokojach urządzonych w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Ta ścienna ozdoba jest ponadczasowym i uniwersalnym wyborem, ponieważ można dopasować ją do wielu aranżacji, co zdecydowanie jest jedną z największych zalet tego rozwiązania. Na plus można zaliczyć również łatwość zmiany designu tych dekoracji. Po kilku latach wystarczy je pomalować, aby znów prezentowały się świetnie w Twoim odświeżonym i zmienionym wnętrzu.

Drewniane lamele ścienne do przedpokoju doskonale komponują się z większością mebli, zarówno tymi nowoczesnymi, industrialnymi, jak i boho. Podkreślają ich urok i pozwalają je dodatkowo wyeksponować. Z uwagi na swoją trójwymiarową strukturę będą wspaniale prezentować się w odpowiednio dobranym oświetleniu. Dla przykładu – na bokach desek lameli można umieścić paski z diodami LED. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak przedpokój. Na koniec warto również wspomnieć, że lamele pomagają poprawić warunki akustyczne wewnątrz pomieszczenia. Co więcej, lamele są łatwe w montażu, dlatego można przywiesić je na ścianie w bardzo krótkim czasie.

lamele jako ścianka

Wady lemeli - naszym zdaniem

Lamele, jak każde rozwiązanie ma również swoje wady. Przede wszystkim pewnych trudności może dostarczyć utrzymywanie ich w porządku. Są one trójwymiarową dekoracją, zatem podczas sprzątania należałoby dokładnie oczyścić każdą deskę z osobna, a nie da się ukryć – jest to zajęcie bardzo czasochłonne. 

lameke jako dekoracja przedpokoju

Dodatkowo lamele mogą łatwo ulegać uszkodzeniom mechanicznym, co ma szczególne znaczenie w przypadku tych, które pełnią funkcję ścianki działowej lub umieszczone są za wieszakiem na ubrania w przedpokoju.

Related products
Dębowe siedzisko Emma z półką na buty Dębowe siedzisko Emma z półką na buty 2
  • Nowy


Konsola przyścienna z czarnym stelażem Konsola przyścienna z czarnym stelażem 2


Industrialna ławka Asa z półkami na buty Industrialna ławka Asa z półkami na buty 2

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Industrialny wieszak na kurtki Endi Industrialny wieszak na kurtki Endi 2

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Industrialny wieszak ścienny Alf Industrialny wieszak ścienny Alf 2


Przyścienna konsola do przedpokoju Przyścienna konsola do przedpokoju 2


Loftowa ławka tapicerowana Marit Loftowa ławka tapicerowana Marit 2
  • Nowy


Siedzisko skórzane, ławka industrialna Ellyn Siedzisko skórzane, ławka industrialna Ellyn 2

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuu
Stalowy wieszak ścienny Uno Stalowy wieszak ścienny Uno 2

Comments (0)

No comments at this moment