Jak urządzić gabinet – pomysły na nowoczesne aranżacje

Gabinet, w którym przyjmuje się klientów lub pacjentów, to przestrzeń, która wymaga dopracowania. Musi być praktyczna, estetyczna, a jednocześnie dopasowana do specyfiki danej branży. Szukasz pomysłu na zaaranżowanie swojego gabinetu? Poznaj interesujące aranżacje, które pozwolą Ci stworzyć komfortowe i atrakcyjne wizualnie miejsce.

Jak urządzić gabinet do przyjmowania klientów lub pacjentów?

Jeśli chcesz pokazać swój profesjonalizm i jak najlepiej przyjąć klientów/pacjentów, musisz skupić się nie tylko na wykończeniu samego gabinetu. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego zadbaj o wystrój poczekalni/szatni. Wybierz praktyczny, minimalistyczny, ale gustowny wieszak z kilkoma haczykami, aby każdy odwiedzający mógł zawiesić okrycie wierzchnie. W poczekalni postaw również na wygodne siedzisko tapicerowane w podobnym stylu, co wieszak. Możesz ustawić obok siebie kilka takich mebli, aby zapewnić pacjentom komfortowe miejsce do oczekiwania na swoją kolej.

Jak urządzić gabinet? Bez względu na to, czy jest to biuro prezesa, czy miejsce pracy terapeuty, bardzo ważne jest to, by wybrać stonowaną kolorystykę. Wykończenie ścian, podłóg, a także meble, powinny być eleganckie, a jednocześnie stylowe. Zazwyczaj w takich pomieszczeniach umieszcza się kanapy lub fotele, a także stoliki kawowe, regały, komody, stół i biurko z fotelem. Pamiętaj, aby nie przesadzać z dodatkami. Nadmiar dekoracji może przytłoczyć klienta i odwrócić jego uwagę od celu wizyty. Zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy wygląda nieprofesjonalnie. Lepiej powstrzymać się od zbędnych ozdób, zwłaszcza tych nawiązujących do życia prywatnego.

Gabinet terapeutyczny aranżacja nr 3

Jak urządzić gabinet psychologiczny lub pedagogiczny?

Zastanawiasz się, jak urządzić gabinet psychologiczny, pedagogiczny bądź logopedyczny? Na początku zadbaj o odpowiednie wykończenie ścian i podłogi. Najlepiej, aby przestrzeń była jasna, stonowana i estetyczna, ale nie nadmiernie elegancka. Pacjenci muszą czuć się w niej swobodnie. Możesz postawić na wzorzyste tapety, ale ich deseń nie może być zbyt intensywny, ponieważ może odwracać uwagę klientów, zwłaszcza tych z deficytem uwagi. Pamiętaj również o tym, by dopasować wystrój pomieszczenia do przeznaczenia gabinetu. Zupełnie inaczej powinna wyglądać przestrzeń, w której przyjmuje się dorosłych, a inaczej dzieci. W przypadku gabinetu dla dzieci, warto zawrzeć w nim zabawki czy kolorowe dodatki, które sprawią, że najmłodsi poczują się swobodniej.

Gabinet terapeutyczny z młodą osobą aranżacja 4

Jeśli chodzi o wyposażenie gabinetu, zadbaj o komfortowe fotele lub sofy. Wybierz meble, które pozwolą zarówno Tobie, jak i Twoim pacjentom wygodnie odbyć całą sesję. Obok kanapy powinien znaleźć się stolik kawowy, na którym można odłożyć szklankę z napojem, chusteczki czy materiały potrzebne podczas pracy z klientami. Świetnym rozwiązaniem jest stolik kawowy 2 w 1, który składa się z większego i mniejszego stolika. Elementy te można zsunąć w jeden, a w razie potrzeby rozdzielić i postawić w różnych częściach pomieszczenia.

Jasna kanapa z widokiem na las aranżacja 5

W gabinecie terapeutycznym przyda się również komoda do przechowywania dokumentów, kwestionariuszy czy innych pomocy terapeutycznych. Taki mebel jest praktyczny, a zarazem pełni funkcję dekoracyjną. W gabinecie psychoterapeuty czy pedagoga bardzo ważne znaczenie ma przytulność. Aby pacjent mógł poddać się procesowi terapeutycznemu, musi najpierw czuć się bezpiecznie i swobodnie. Dlatego w takiej przestrzeni przydadzą się dodatki, które pozwolą poczuć się jak w domu. Możesz więc na blacie komody czy konsoli ustawić świece dekoracyjne, wazony, figurki, a przede wszystkim żywe rośliny, pamiętając o tym, że powinny być jedynie subtelnym dopełnieniem. Co więcej, w gabinecie warto umieścić również biurko z fotelem, przy którym specjalista będzie mógł wygodnie uzupełniać dokumenty czy raporty ze spotkań z pacjentami.

Gabinet terapeutyczny z murowaną ścianą aranżacja 6

Jak urządzić gabinet dyrektora?

W takim miejscu nie może zabraknąć biurka z przestronnym blatem, które pomieści komputer, dokumenty, przybory do pisania oraz inne ważne rzeczy. Przy biurku musi znaleźć się oczywiście wygodny fotel biurowy. Te elementy wyposażenia powinny zająć centralne miejsce pomieszczenia. W końcu są najważniejsze i wyznaczają miejsce pracy dyrektora. Po przeciwnej stronie biurka można postawić krzesła dla klientów czy kontrahentów. We wnętrzu warto zastosować również fotele lub małe sofy dla gości. Zestaw wypoczynkowy dobrze dopełnić stolikiem kawowym.

Gabinet dyrektora z dużym drewnianym stołem aranżacja 7

Kącik z fotelami można zastąpić krzesłami i dużym, stylowym stołem z drewnianym blatem i metalowymi nogami. Takie rozwiązanie sprawdzi się znakomicie w gabinecie dyrektora, który często zaprasza do swojej przestrzeni współpracowników i omawia z nimi ważne kwestie. W ten sposób można zaaranżować miejsce do konferencji i spotkań biznesowych w mniejszym gronie. Świetnym rozwiązaniem jest rozsuwany stół. Na co dzień zajmie niewiele przestrzeni, a w razie potrzeby, przy większym spotkaniu, można go powiększyć o kolejne miejsca dla kontrahentów czy pracowników.

Stół dębowy z betonową ścianą aranżacja nr 8

Gabinet dyrektora to miejsce, w którym znajduje się wiele dokumentów. Do ich przechowywania świetnie sprawdzą się komody i regały. Jeśli chodzi o ten drugi rodzaj mebli, zdecyduj się na modele z zamykanymi szafkami oraz oferujące otwartą przestrzeń. Na takich regałach można estetycznie wyeksponować najczęściej używane segregatory, wyróżnienia, nagrody, certyfikaty oraz dekoracje. Minimalistyczne ozdoby w postaci figurek czy roślin można także umieścić na konsoli czy półkach wiszących, które dopełnią wnętrze.

Regał z betonową siwą ścianą aranżacja 8

Urządzając gabinet, wybieraj meble z jednej kolekcji, pasujące do wybranego stylu wnętrzarskiego. Pomieszczenie to powinno być estetyczne i eleganckie. Już od progu musi dawać znać o tym, że jest to przestrzeń najważniejszej osoby w firmie czy instytucji. Gabinet dyrektora świadczy o prestiżu firmy – jest jej wizytówką.