Cegła w mieszkaniu – pomysły na nowoczesne aranżacje z cegłą

Cegła w mieszkaniach, domach i lokalach komercyjnych to trend, który od lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez projektantów i osoby, które aranżują wnętrza na własną rękę. To klasyk, który nie ma daty ważności. Świetnie komponuje się z najpopularniejszymi stylami wnętrzarskimi. Chcesz wykorzystać cegłę w swojej przestrzeni? Zobacz pomysły na nowoczesne stylizacje!

Ściana z cegłą – nieprzemijający trend

Dlaczego ściana z cegły jest tak popularna? Takie aranżacje od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzisiaj materiał ten przeżywa renesans – powrócił do łask i można się z nim spotkać w coraz większej liczbie mieszkań. Cegła zdecydowanie najlepiej sprawdza się w salonach i przedpokojach. To rozwiązanie estetyczne, a także trwałe i praktyczne

Genialnie komponuje się z wnętrzami w stylu industrialnym, loftowym, a także nowoczesnym i rustykalnym. Choć cegła sama w sobie jest materiałem o surowym charakterze, do wnętrz dodajemy ją z myślą o nadaniu im odrobiny przytulnego charakteru. Sami jesteśmy ciekawi, z czego to wynika? Nam cegła kojarzy się z wiejskim domem babci oraz z klimatycznymi, starymi kamienicami.

Aranżacja nr 1: Na obrazku widoczna jest ceglana ściana w mieszkaniu, która stanowi tło dla białej sofy z poduszkami. Przed sofą znajduje się niski stolik kawowy z metalowymi nogami i jasnym blatem. Po lewej stronie stoi szary fotel, a po prawej dwa metalowe stoliki boczne. Podłoga jest drewniana, a na niej leży ciemny dywan z jasnymi, abstrakcyjnymi wzorami.

Z czym łączyć cegłę?

Cegła w salonie lub przedpokoju to prawdziwy hit wnętrzarski. Materiał ten wygląda bardzo dobrze, ale może prezentować się jeszcze lepiej – wystarczy połączyć go z odpowiednimi dodatkami. Zebraliśmy dla was inspiracje, które, pomogą wam zaaranżować stylową, idealnie dopasowaną do reszty wnętrza ceglaną ścianę.

Lamele

Czerwona cegła i lamele to duet doskonały. Aranżacja w takim wydaniu wygląda stylowo i designersko. Mówiąc o lamelach, myślisz pewnie o pionowych, drewnianych listwach – takie są najpopularniejsze. Pójdźmy jednak o krok dalej – czy wiesz, że lamele występują również w wersji betonowej i PCV? Urządzając mieszkanie, bądź kreatywny! Wyjątkowym pomysłem jest połączenie czerwonej ściany z cegieł w salonie lub przedpokoju z lamelami ciemnozielonymi, czyli w kolorze kontrastującym do ceglastego.

Drewno

Z czym łączyć czerwoną lub białą cegłę? Oczywiście z drewnem, które balansuje jej surowość, a podbija ciepły ton. Postaw na meble i dodatki, które zdobi niepowtarzalne usłojenie. Wybierz drewniane ramki, płaskorzeźby czy dekoracyjne, drewniane panele ścienne w geometryczne wzory.

Kolory ścian i podłogi

Cegła może być czerwona, biała, szara lub czarna – na rynku znajdziesz mnóstwo opcji. Jeśli chodzi o klasyczną, czerwoną wersję, ta najlepiej komponuje się z jasnymi i ciemnymi odcieniami drewna. Stylowo wygląda w połączeniu z bielą i szarością. Natomiast jeśli zależy Ci na designerskiej stylizacji, zestaw ją z podłogą lub ścianą w odważniejszych kolorach, np. nasyconym granatowym, butelkowozielonym czy żółtym.

Kolory mebli

Przedpokój i salon z czerwoną cegłą (ale nie tylko) bardzo dobrze wygląda w połączeniu z meblami w stylu industrialnym lub rustykalnym. Spójrz na poniższe zdjęcie. Projektant połączył białą cegłę z ławką o dębowym siedzisku w loftowym wydaniu. Taka kompozycja wygląda bardzo naturalnie i atrakcyjnie. Cegła w wiatrołapie czy pokoju dziennym świetnie prezentuje się także z dekoracyjnymi drewnianymi konsolami, siedziskami (jak np. Dębowa ławka Geri z półkami na buty) stołami czy półkami. Mowa tutaj o meblach całkowicie drewnianych lub składających się z drewnianego blatu i metalowej podstawy.

Aranżacja nr 2 Na obrazku widoczna jest jasna ceglana ściana w przedpokoju, na której wisi duży obraz przedstawiający zielone liście. Pod obrazem znajduje się czarna, metalowa półka z wieszakami oraz drewniana ławka z metalową podstawą. Na ławce leży brązowa torba, a pod nią stoją buty. Na podłodze znajduje się dywan w biało-zielony wzór geometryczny, a w rogu stoi dekoracyjna rzeźba w kształcie ptaka.

Salon z cegłą – jak zaaranżować i z czym połączyć ceglaną ścianę

Cegły na ścianie w salonie to sposób na stylową i ponadczasową aranżację. Pamiętaj jednak, że jest to wyrazisty materiał, który dominuje przestrzeń. Dlatego postaraj się wybrać kolor cegieł dopasowany do metrażu pomieszczenia – w małym zastosuj jasne odcienie, a w dużym możesz pozwolić sobie na ciemniejsze tonacje.

Ściana z czerwonych cegieł w salonie

Jak zostało wspomniane powyżej, odcień cegieł powinien być dopasowany do metrażu salonu. Weź pod uwagę również dostęp do światła – im ciemniejsze wnętrze, tym jaśniejsza cegła będą lepszym wyborem. Czerwona cegła stanie się główną dekoracją pokoju dziennego, dlatego stosuj ją z umiarem, pokryj nią jedną, ewentualnie dwie ściany. W wysokich i przestronnych pokojach możesz wykończyć nią całe wnętrze, ale pamiętaj o przełamaniu monotonnego wzoru. Zainspiruj się poniższym zdjęciem i wybierz jasne meble – białe, szare czy kremowe.

Aranżacja nr 3 Na obrazku znajduje się przestronny salon z dużą ścianą z czerwonej cegły. Na pierwszym planie widać dużą, jasną sofę z kilkoma poduszkami w różnych odcieniach zieleni i szarości. Po lewej stronie stoi wygodny fotel, a po prawej znajduje się nowoczesny stolik kawowy z okrągłym blatem. Obok sofy stoi lampa podłogowa, która podkreśla industrialny charakter wnętrza. Podłoga wykonana jest z jasnego parkietu, który harmonizuje z ceglanymi ścianami.

Ceglana ściana za telewizorem

Cegła na ścianie z telewizorem to popularne rozwiązanie, które urozmaica stylizację wnętrza. Pokryj cegłą całą ścianę lub wykonaj jedynie tło dla samego odbiornika. W takiej aranżacji warto połączyć cegłę z białymi ścianami i industrialnymi meblami o drewnianych blatach i metalowych podstawach, takimi jak szafki RTV (np. Minimalistyczna szafka RTV Alvi z szufladą) czy stoliki kawowe. Całość uzupełnij roślinami i subtelnymi grafikami na ścianie. Przykładową aranżację w takim stylu znajdziesz na poniższej grafice.

Aranżacja nr 4 W nowoczesnym salonie połączonym z jadalnią dominuje ściana z czerwonej cegły, na której zawieszony jest telewizor. Pod telewizorem znajduje się niski, drewniany stolik RTV z czarnymi metalowymi nogami. Na stoliku stoją dekoracyjne elementy oraz roślina w doniczce. W centrum salonu ustawione są dwa stoliki kawowe o podobnym stylu co stolik RTV. Jadalnia z jasnym stołem na czarnych metalowych nogach oraz białymi krzesłami znajduje się w tle, obok dużej rośliny doniczkowej. Drewniana podłoga w jodełkę łączy przestrzenie, tworząc spójną i stylową aranżację.

Biała cegła w salonie

Biała cegła sprawdzi się nie tylko na ścianie za telewizorem, ale w całym pomieszczeniu, bez względu na jego metraż. Biel powiększa optycznie przestrzeń i ją rozjaśnia. Dodatkowo świetnie komponuje się ze wszystkimi kolorami. Marzysz o przytulnym salonie? Spójrz na poniższą aranżację! Postaw na białą cegłę, jasną podłogę, wzorzysty dywan o postarzanym wykończeniu oraz meble w stylu loftowym (np. industrialna półka wisząca Thea jak na zdjęciu poniżej). Drewniane blaty dodadzą całości naturalnego ciepła.

Aranżacja nr 5 Salon z białą ceglaną ścianą, na której zawieszona jest minimalistyczna półka z książkami i dekoracjami. W pokoju znajduje się duża, szara sofa oraz stolik kawowy z jasnym, drewnianym blatem na czarnych metalowych nogach. Na podłodze leży dywan z wzorem w odcieniach zieleni i beżu. W rogu pokoju stoi lampa na trójnogu oraz duże, oprawione w ramę zdjęcie oparte o ścianę.

Cegła i lamele

Lamele – drewniane, betonowe czy PCV wraz z cegłą świetnie dopełnią aranżację salonu. Za ich pomocą wykonasz atrakcyjną stylizację kącika telewizyjnego. Cegła na szerokiej ścianie za telewizorem może wyglądać trochę nudno. Przełam monotonię – wzbogać ścianę o lamele, które dodadzą wnętrzu charakteru.

Ściana z cegły w przedpokoju – inspirujące wnętrza

Przedpokój jest zazwyczaj niewielkim pomieszczeniem, dlatego nadmiar wyrazistej cegły może go przytłoczyć. Nie układaj jej na każdej ścianie. Wybierz tę najbardziej reprezentacyjną, która stanie się dekoracyjnym elementem wnętrza. Umieść cegłę na ścianie za niewielką komodą czy wieszakiem z kurtkami. W ten sposób podkreślisz piękno pomieszczenia, a także zabezpieczysz ścianę przed zabrudzeniami – cegła jest łatwa w utrzymaniu w czystości i odporna na zarysowania.

Biała cegła w przedpokoju

Biała cegła w przedpokoju to świetne rozwiązanie, ponieważ materiał ten rozjaśnia i powiększa optycznie wnętrze. To strzał w dziesiątkę zwłaszcza w małych, wąskich i ciemnych wiatrołapach. Biała cegła rewelacyjnie wygląda z drewnianą podłogą i meblami w nieco ciemniejszym wydaniu. W poniższej aranżacji projektant zastosował siedzisko skórzane, ławkę industrialną Ellyn. Mebel dodaje całości pazura i elegancji. Stylizację spaja dywan w geometryczne wzory, który łączy biel i czerń.

Aranżacja nr 6 Przedpokój z dużym oknem, przez które wpada naturalne światło. Na podłodze drewniane panele, a przy ścianie stoi tapicerowana ławka z szarym siedziskiem na czarnych, metalowych nogach. Na ścianie nad ławką wiszą czarno-białe zdjęcia w białych ramkach. Ściana z cegły pomalowana na biało dodaje nowoczesności wnętrzu.

Czerwona cegła w przedpokoju

Czerwona cegła najlepiej wpisuje się w przestronne i jasne pomieszczenia, ale nie tylko. Jeśli marzysz o cegle w małym wiatrołapie, zadbaj o odpowiednie oświetlenie, by wnętrze było praktyczne. Poniższa, przykładowa aranżacja przedstawia świetnie zaprojektowany, industrialny przedpokój. Połączono w nim cegłę z czarną ścianą. Ze względu na głęboki i ciemny odcień czerni, projektant zdecydował się przełamać ją drewnianą półką i lustrem w drewnianej oprawie. Po ceglanej stronie zastosowano natomiast grafitowe i czarne zegary, ozdoby, które nawiązują do kolorystyki sąsiadującej ściany. Takie połączenie to pewniak, dlatego nie dziwi nas fakt, że często spotykamy je w waszych domach.

Aranżacja nr 7 Przedpokój z ceglaną ścianą i białymi drzwiami. Na podłodze jasne panele, a po lewej stronie stoi nowoczesna lampa podłogowa z trzema reflektorami. Nad pufą w kolorze szarym wisi czarny kapelusz i torba. Na ciemnoszarej ścianie po prawej znajduje się półka z okrągłym lustrem, roślina w doniczce oraz akcesoria.

Prawdziwa cegła czy płytki?

Jeśli mieszkasz w starej kamienicy, z dużym prawdopodobieństwem pod warstwą tynku znajdziesz piękną, oryginalną cegłę, którą wystarczy zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Przedtem upewnij się, czy możesz ingerować w ściany – w budynkach wpisanych do rejestru zabytków jest to niedozwolone.

Kolejna możliwość to zakup cegłówek od firm, które pozyskują je z rozbiórek starych budynków. Czyszczą je i przycinają tak, by były lekkie (oryginalna cegła jest ciężka). Najtańszą opcją są natomiast płytki imitujące cegłę. To produkty, które nie wymagają żadnej konserwacji, są lekkie i łatwe w montażu. Kafle cegłopodobne bardzo dobrze naśladują oryginały, ale nie izolują i nie oddają ciepła jak prawdziwe cegłówki. Co więc wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji i zdolności finansowych! W tej kwestii musisz sam podjąć decyzję, ponieważ każda z wymienionych opcji ma swoje wady i zalety.