Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym i industrialnym? Kompedium wiedzy

Loft to termin pochodzący z języka angielskiego, który wprawdzie oryginalnie oznacza poddasze lub strych, lecz z biegiem czasu poszerzył swoje znaczenie. Do języka polskiego loft wrył się na stałe jako pojęcie oznaczające przestrzeń mieszkalną, biurową czy nawet artystyczną zorganizowaną w zaadaptowanych do tego celu budynkach przemysłowych, magazynach czy halach fabrycznych.

Co to jest loft i skąd się wziął styl loftowy?

Podobno piękno rodzi się w bólu, a historia narodzin stylu loftowego może być potwierdzeniem tej reguły. W wyniku kryzysu gospodarczego w pierwszej połowie XX wieku, którego skutki były odczuwalne jeszcze wiele lat później, nastąpił gigantyczny spadek produkcji przemysłowej, który pozostawił po sobie opuszczoną i niewykorzystywaną infrastrukturę w postaci budynków i hal, a często także sprzętu.

A że życie nie znosi próżni, te niezagospodarowane przestrzenie zaczęły być obiektem zainteresowania artystów, dla których przestronne i często dobrze oświetlone dzięki dużym oknom pomieszczenia, stanowiły łakomy kąsek. Dlatego pierwsze wnętrza, o których można powiedzieć, że były urządzone w stylu loftowym to studia artystyczne i przestrzenie wykorzystywane do pracy przez kreatywne środowiska Nowego Jorku, gdzie narodził się ten trend.

W pierwszych loftach powstawała sztuka - rzeźby czy obrazy, których autorami byli niekiedy znamienici przedstawiciele artystycznego świata. Z czasem studia były przekształcane również w mieszkania, a zalety stylu loftowego i jego niepowtarzalna atmosfera zaczęły mu przysparzać coraz więcej zwolenników.

Wysokie, loftowe wnętrza dzięki połączeniu funkcjonalności, świeżości i przestronności stały się symbolem nowoczesnego stylu życia. Przez dziesięciolecia styl loftowy stał się tak popularny, że obecnie nie tylko odpowiednio zaadaptowane stare hale przemysłowe pretendują do miana loftu.

Soft lofty to nowoczesne budynki stawiane od podstaw z zamysłem połączenia zalet stylu loftowego - przestronnych pomieszczeń, dużych okien i wysokich sufitów oraz udogodnień współczesnego budownictwa - garaży podziemnych czy innych nowoczesnych instalacji.

Przestronne wnętrze urządzone w stylu loftowym. Centralnym punktem jest nowoczesny stół o drewnianym blacie i metalowych nogach, otoczony eleganckimi, czarnymi krzesłami. W tle duże okna wpuszczają naturalne światło, ukazując widok na las. Wnętrze uzupełniają rośliny i minimalistyczne meble.

Styl loftowy a industrialny - czy to jakaś różnica?

Styl loftowy i styl industrialny bywają często ze sobą mylone ze względu na wiele podobieństw, którymi się charakteryzują. Przestronne, widne pomieszczenia, surowość, stonowane barwy w podstawowej palecie kolorów - wszytkie te atrybuty możemy odnaleźć zarówno w stylu industrialnym jak i loftowym.

Ten sam okres, z którego wywodzą się styl industrialny i loftowy także może być mylący, ponieważ oba trendy miały swój początek w pierwszej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jak więc odróżnić wnętrze urządzone w stylu industrialnym od typowego loftu? Chociaż loftowe aranżacje bazują na przestronności pofabrycznych pomieszczeń, to znajdziemy w nich wiele elementów dodających im przytulności. Szarość betonowych ścian jest często przełamana kolorowymi grafikami. W industrialnych wnętrzach dominują ciemne i stonowane barwy, lecz w loftach możemy pozwolić sobie na ożywienie ich cieplejszymi dodatkami.

W obu stylach można spotkać betonowe, ceglane i drewniane elementy, jednak w loftach drobne, jasne lub pastelowe elementy wprowadzają więcej przytulności. Być może sama historia powstania stylu loftowego miała na to wpływ. Artyści pierwotnie adaptujący postindustrialne elementy architektury wprowadzali do nich elementy swojej sztuki i próbowali ożywić i ocieplić surowość adaptowanych budynków i ich infrastruktury.

Z kolei w stylu industrialnym poprzemysłowe detale takie jak stare lampy, części maszyn czy stalowe konstrukcje postanowiono wykorzystać jako ozdoby i charakterystyczne dla industrialnych wnętrz elementy.

Jakie są cechy charakterystyczne stylu loftowego?

Klimat, ogólne wrażenie stylu loftowego

Styl loftowy tworzy aranżacje oparte na przestronnych i surowych wnętrzach, jednak dodatki, jakie możemy tu zastosować dodają wnętrzu przytulności i przyjemnego klimatu. Jeśli gustujecie w otwartych przestrzeniach, gdzie można sobie pozwolić na kontrastujące, ciepłe elementy, to styl loftowy jest odpowiednim wyborem.

Jakie kolory królują w stylu loftowym?

Pomimo podstawowych kolorów wykorzystywanych w loftowych kompozycjach, takich jak szarość, biel i klasyczna czerń, można tu spotkać także sporo beżu czy pastelowych barw. Nierzadko w loftach dodatki i dekoracje, czy nawet spore grafiki przełamują stonowaną szarość ścian swoim błękitem czy żółcią. Przy urządzaniu loftowego wnętrza można pozwolić sobie na zieleń roślin doniczkowych, które również ocieplą przestrzeń i dodadzą żywego kontrastu do otoczenia. Należy jednak pamiętać, aby nie przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością kolorowych i fantazyjnych elementów.

Materiały wykorzystywane przy loftowych aranżacjach

Zatem jakich materiałów używać przy urządzaniu loftowego wnętrza, aby nie straciło swojego stylu? Oczywiście podstawowe elementy takie jak beton, cegła, stal czy drewno to charakterystyczne cechy loftów. Odsłonięta surowa cegła na ścianie, drewniane belki stropowe zawsze się sprawdzą w loftowych aranżacjach. Jednak w przeciwieństwie do stylu industrialnego możemy sobie bardziej pofolgować z tekstylnymi dodatkami - w loftowej przestrzeni częściej spotkamy tapicerowane miękkimi tkaninami meble, dodatki w postaci poduszek czy nawet dywany.

Czy faktury mają znaczenie w planowaniu loftowego wnętrza?

Na autentyczność loftowego wnętrza wpływają również szczegóły, które na pierwszy rzut oka mogą nie mieć znaczenia. Czy na przykład faktura materiałów użytych do loftowej aranżacji może być istotna? Różnica pomiędzy prawdziwą cegłą na ścianie a fototapetą imitującą surową cegłę być może nie będzie nawet zauważalna w pierwszym momencie, jednak nie oszukujmy się, że na dłuższą metę zda egzamin. Oryginalne, drewniane belki uwydatniające swoje usłojenie i fakturę drewna będą lepszym rozwiązaniem przy loftowych kompozycjach niż wygładzenie ich szlifierką i pomalowanie na przypadkowy, głęboko kryjący kolor. Cały urok drewna, które ma niemałe znaczenie w loftowych wnętrzach tkwi właśnie w jego fakturze. Podobnie jest z podłogami i meblami- dopasowując je do loftowego stylu stawiamy na naturalność tak, aby tekstura drewnianych elementów była widoczna, a jeszcze lepiej - wyczuwalna w dotyku.

Jaką wysokość powinny mieć pomieszczenia urządzane w loftowym stylu?

Oryginalne pofabryczne budynki miewają wysokość o wiele większą niż dzisiejsze, minimalne 2,5-3m, które najczęściej spotkamy w standardowych mieszkaniach. Stwarza to wrażenie przestronności i otwartości, jednak mogło to przysparzać sporo problemów w pierwszych loftach urządzanych w przestrzennych, postindustrialnych halach. Rozwiązaniem na to stały się antresole, które dzisiaj także są świetnym i popularnym rozwiązaniem we wnętrzarskich aranżacjach. A co z niższymi budynkami?

Czy mieszkania o standardowej wysokości można również urządzić w loftowym klimacie? Wysokość przestrzeni mieszkalnej to jedna ze sztandarowych cech loftów, ale nie popadajmy w paranoję. Stare kamienice, czy nowobudowane soft lofty potrafią mieć około 3 metrów wysokości i przy spełnieniu pozostałych podstawowych zasad urządzania loftowych przestrzeni można spokojnie uwić sobie świetnie zaprojektowane i wpisujące się w standardy loftowego stylu gniazdko.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym

Jak zaplanować budowę i aranżację mieszkania w stylu industrialnym? Sporo zależy od tego co mamy do dyspozycji. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami, którym udało się zakupić oryginalny budynek postindustrialnego pochodzenia, być może uda się wykorzystać istniejące elementy, które podkreślą jego przemysłowy klimat. Jeżeli jednak zaczynamy budowę naszego industrialnego azylu od podstaw, to mamy większe pole do popisu, a na pewno o wiele więcej swobody i możliwości aranżacyjnych. W obu przypadkach jednak powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad, dzięki którym nasze mieszkanie w stylu industrialnym stanie się architektoniczną perełką i dumą.

Podłogi w loftach - na co zwrócić uwagę?

W stylu industrialnym podobnie jak w loftowych aranżacjach stawiamy surową estetykę z wykorzystaniem materiałów takich jak beton, cegła drewno i stal. To stwarza wiele możliwości, z których możemy skorzystać przy planowaniu podłogi w industrialnym wnętrzu.

Beton jest idealną opcją, jeśli chcemy postawić na klasyczny minimalizm. Żywice w stonowanych kolorach pozwolą stworzyć jednolitą, gładką powierzchnię, do której w łatwy sposób będziemy mogli dopasować pozostałe elementy aranżacyjne typowe dla industrializmu.

Przy planowaniu podłogi w stylu industrialnym nie można jednak zapomnieć o możliwościach, jakie daje drewno. W przypadku betonowych ścian naturalne drewno może być elementem przełamującym monotonię i dodającym odrobinę ciepła do chłodnego z założenia industrialnego wystroju. Jedną z opcji wykorzystywanych często w industrialnym stylu jest drewno w postaci postarzanych desek w naturalnym kolorze lub delikatnie bielonych. Jednak producenci gotowych materiałów podłogowych wychodzą na szczęście naprzeciw potrzebom klientów i oferują w tej chwili taki ogrom paneli i parkietów, że swobodnie dopasujemy coś do naszego industrialnego mieszkania i naszych osobistych preferencji.

Przy wyborze podłogi musimy tylko pamiętać o tym, że powinna wraz ze ścianami tworzyć spójną kompozycję, a surowość i minimalizm nie może zostać przytłoczona krzykliwymi barwami- lepiej postawić na chłodniejsze, naturalne odcienie. Jeśli jednak planujemy urządzić wnętrze bardziej w stylu loftowym niż industrialnym, to podłoga w cieplejszej aranżacji może być jak najbardziej na miejscu.

Jakie kolory ścian do loftu?

Ściany w stylu industrialnym są ważnym elementem aranżacji wnętrza. Najczęściej ściany w industrialnych aranżacjach są nieobrobione, surowe, lub minimalnie wykończone. Częstym elementem są widoczne surowe cegły, które dzięki swojej czerwieni dodają żywego kontrastu do chłodnego z założenia industrialnego wnętrza.

Takie zabiegi łatwo zastosować w starych budynkach, ale przy nowoczesnej budowie istnieją rozwiązania, dzięki którym efekt industrialnej struktury na ścianie będzie równie interesujący. Tynki dekoracyjne i strukturalne a także beton architektoniczny pozwolą stworzyć industrialny klimat na ścianie, a rezultaty ich zastosowania często przekraczają najśmielsze oczekiwania. Mają jeszcze tę dodatkową zaletę, że niezależnie od oryginalnego materiału, z którego wybudowane są nasze ściany, możemy dowolnie wybrać strukturę i dopasować ją do reszty naszej industrialnej aranżacji.

Loftowy salon z dominującymi meblami o drewnianych blatach i metalowych nogach. W centrum znajduje się zestaw stolików kawowych, a obok drewniana szafka RTV. W tle widać prosty, drewniany stół z białymi krzesłami. Całość dopełniają ceglana ściana i rośliny.

Industrialne wnętrza w Twoim domu - podpowiadamy jak je ograć

Jak urządzić salon w stylu industrialnym, aby zachować balans pomiędzy surowością stylu a funkcjonalnością?

Przede wszystkim zdecyduj się na surowe materiały: meble wykonane z drewna i metalu, betonowe podłogi i ceglane ściany to elementy, które idealnie pasują do stylu industrialnego. Szukaj mebli, których prosta forma wpasuje się w tematykę industrialnych aranżacji, a przy tym będą wygodne i funkcjonalne. Przy aranżacji industrialnego salonu stawiamy na jakość wykonania mebli oraz na ich wytrzymałość- nie bez powodu styl industrialny inspirowany jest przemysłowym wyposażeniem fabryk, które w trudnych warunkach musiało spełniać swoją funkcję latami a nawet dekadami. Dobrze zaprojektowany salon w stylu industrialnym to także odpowiednie oświetlenie- szukaj lamp, które nawiązują do fabrycznego stylu, takie jak klosze przemysłowe czy lampy z metalowymi osłonami. A przy tym nie daj się ponieść- mieszkanie ma być przede wszystkim komfortowe. Najważniejszą zasadą przy urządzaniu salonu industrialnego jest to, aby móc w nim wygodnie spędzać czas, dlatego nie bój się wpleść w industrialny wystrój miękkiej sofy, aby stworzyć ciepłe i przytulne miejsce do wypoczynku.

Więcej inspiracji jak urządzić salon w stylu loft znajdziesz w naszym artykule: Nowoczesny salon - inspirujące aranżacje z meblami Kludo

Pokój dzienny urządzony w stylu loftowym. W centrum znajduje się stolik kawowy z drewnianym blatem i metalowymi nogami. Obok widoczna jest szafka RTV oraz komoda, wszystkie utrzymane w tym samym stylu, z drewnianymi frontami i metalowymi podstawami.

Przedpokój w industrialnym stylu - wizytówka witająca gości i domowników

Urządzając przedpokój w stylu industrialnym trzymamy się tych samych zasad, co przy aranżacji pozostałej przestrzeni w naszym wymarzonym, nowoczesnym gniazdku. W zależności od wielkości przedpokoju można pokusić się o typowo industrialne akcenty na ścianie - odkryta cegła czy szarość betonu. Najistotniejszymi elementami w przedpokoju są jednak meble, które tradycyjnie królują w tym pomieszczeniu. Dlatego aby podkreślić industrialny styl przedpokoju czy holu zdecydujmy się na stalowy, wysokiej jakości wieszak ścienny w stonowanym- czarnym lub grafitowym kolorze. Przy okazji możemy wyposażyć nasz przedpokój w odpowiednią ławeczkę, która prostą metalową konstrukcją zaakcentuje industrialny styl pomieszczenia. Wybór mebli industrialnych w tej chwili jest tak ogromny, że swobodnie możemy decydować czy zachowamy surowość stylu wybierając ławkę z drewnianym siedziskiem, czy raczej wprowadzimy odrobinę loftowej przytulności stawiając na ławeczkę z siedziskiem tapicerowanym.

Przeczytaj również: Przedpokój - 13 inspiracji z meblami od Kludo

Przedpokój urządzony w stylu loftowym. Centralnym elementem jest industrialna ławka z drewnianym blatem i metalowymi półkami. Nad nią znajduje się metalowy wieszak na ubrania i torby. Wnętrze charakteryzuje się betonową ścianą, dużymi oknami wpuszczającymi naturalne światło oraz roślinami w białych donicach.

Jak zagospodarować kuchnię w stylu industrialnym?

Przede wszystkim uważnie i skrupulatnie - w końcu to pomieszczenie ma nie tylko wyglądać, ale także służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków. Optymalnym sposobem na kuchnię industrialną jest połączenie jej z salonem. Wtedy podobne tricki dekoratorskie takie jak cegła czy beton na ścianie automatycznie stają się atutem obu przestrzeni.

W kuchni jednak powinniśmy skupić się na wyposażeniu, które według industrialnych zasad aranżacji powinno być funkcjonalne i minimalistyczne. Ciemne lub stonowane fronty mebli, stalowe detale czy sprzęt agd w metalicznym kolorze, to drobne zabiegi, które wprowadzą do kuchni odrobinę industrialnego stylu.

Odkryte półki z milionem słoiczków i buteleczek to raczej rzadki widok w industrialnej kuchni. Aby nie powielać ceglanych i betonowych motywów w kuchni można zastosować na ścianie szkło w szarym lub grafitowym kolorze, którego powierzchnia nie będzie kłopotliwa w utrzymaniu czystości, a refleksy odbitego od niego światła podkręcą odrobinę nowoczesny klimat pomieszczenia.

Drewno, granit czy nawet stal jako materiał na kuchenne blaty sprawdzą się w industrialnej kuchni pod warunkiem, że z resztą wyposażenia będą stanowiły spójną całość. Wysoki blat czy wyspę kuchenną warto uzupełnić o odpowiednie siedziska pasujące do industrialnego klimatu. Dopasowane stalowe hokery o prostej formie zaakcentują industrialną aranżację a przy tym będą funkcjonalnym meblem, który posłuży jako siedzisko przy popołudniowej kawie, lub przygotowywaniu posiłków.

Przeczytaj również: Jak odzielić kuchnię od salonu? Nowoczesne aranżacje

Kuchnia z wyspą w stylu loftowym. Wyspa kuchenna ma drewniany blat i szare, minimalistyczne szafki. Na blacie stoi czajnik, filiżanka i rogaliki. Przy wyspie ustawione są trzy industrialne hokery z metalowymi nogami i tapicerowanymi siedziskami. Ściana za wyspą ma geometryczne, ciemne płytki.

Łazienka w industrialnym klimacie - detale mające znaczenie

Jeśli urządzając łazienkę industrialną będziemy trzymać się zasad omówionych wcześniej, to jesteśmy praktycznie w domu. Ale oprócz podstawowej palety barw, surowych akcentów na ścianach, glazury w ciemnych, stonowanych kolorach, możemy uzupełnić łazienkę w stylu industrialnym o kilka detali, które podkreślą jej nowoczesny i minimalistyczny klimat. Umywalka na stalowym, czarnym stelażu, czy wieszak na ręczniki z takiego samego materiału to odpowiednie akcenty do industrialnej łazienki. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy wybrać stojący, metalowy wieszak o surowej, nieskomplikowanej formie, lub wiszący wieszak ścienny- także z półką na ręczniki, który nie ograniczy miejsca w pomieszczeniu a doskonale uwydatni nowoczesną atmosferę industrialnej łazienki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj: Łazienka w stylu loft – kompleksowy poradnik, jak ją urządzić z głową

Surowość i minimalizm w sypialni w stylu industrialnym - wada czy zaleta?

Spokojne wnętrze bez krzykliwych detali pozwala się zrelaksować i ułatwia zasypianie. Dlatego minimalizm charakteryzujący industrialne wnętrza może być doskonałym wyborem przy urządzaniu sypialni. Mając na uwadze to, że meble industrialne charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością, na pewno warto zainwestować w odpowiednie łóżko w nowoczesnym, industrialnym stylu a także kilka dodatkowych akcentów, takich jak stolik nocny o prostej, stalowej konstrukcji. Aby jednak nie przytłoczyć wnętrza zbyt chłodnymi i surowymi dodatkami, można się postarać aby nasza sypialnia w stylu industrialnym wzbogaciła się o drobne detale, które dodadzą jej ciepła i przytulności. Takim elementem mogą być tapicerowane panele ścienne. Stworzą one ciekawy kontrast z surowością ścian, a odpowiednio dobrany kolor sprawi, że idealnie wkomponują się w industrialną aranżację sypialni.

Sypialnia w stylu loftowym z industrialnym łóżkiem o metalowej ramie i tapicerowanym wezgłowiu. Po obu stronach łóżka znajdują się minimalistyczne stoliki nocne z dekoracyjnymi lampami wiszącymi. Na ścianie za łóżkiem wisi duża grafika z motywem liści. Pokój jest dobrze oświetlony dzięki dużemu oknu, przez które wpada naturalne światło. Na podłodze leży ciemny, wzorzysty dywan, a całość dopełniają zasłony w odcieniach szarości.

Pokój młodzieżowy w industrialnym stylu - pole do popisu dla naszych pociech

Urządzając pokój młodzieżowy w industrialnym stylu mamy jedną, ale dość istotną sugestię. Przede wszystkim postarajcie się zaangażować przyszłego mieszkańca tego pomieszczenia w proces jego projektowania. Podstawowe zasady już znacie, ale pozwólcie zdecydować swojej latorośli, czy głównym kolorem na jego ścianie będzie surowa cegła czy szarość betonu. A może ciekawa fototapeta z przemysłowym motywem?

Zwróćcie uwagę na funkcjonalność biurka a nie tylko na to, aby jego konstrukcja koniecznie pasowała do industrialnego schematu. Świetnym akcentem do młodzieżowego pokoju są industrialne półki na stalowych konstrukcjach. Ich przekrój jest tak ogromny, że wybieranie tych drobnych z pozoru detali, może stać się dobrym sposobem na włączenie dziecka do procesu projektowania młodzieżowego pokoju w industrialnym stylu.

W naszym artykule Pokój młodzieżowy w stylu loftowym znajdziesz więcej inspiracji.

Salon w stylu loftowym z industrialnym regałem o metalowej ramie. Regał wypełniony jest książkami, dekoracyjnymi wazonami i roślinami. Obok regału znajduje się duże lustro w prostokątnej ramie. Ściana za regałem jest ozdobiona pionowymi drewnianymi panelami. Na podłodze stoi roślina w białej donicy. Całość oświetlają nowoczesne reflektory sufitowe.

Jak urządzić wnętrza użytkowe w stylu loftowym?

Loftowe biuro lub gabinet - nowoczesne miejsce pracy

Urządzając gabinet lub biuro w stylu loftowym powinniśmy pamiętać o tym, że ta przestrzeń będzie nam służyć codziennie przez kilka godzin do pracy. Zwróćmy więc uwagę na to, aby loftowa aranżacja naszego biura była funkcjonalna i zapewniała nam skupienie i komfort. Na szczęście podstawą loftowego umeblowania jest  prostota i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, dlatego zaplanowanie nowoczesnego, industrialnego wnętrza w biurze czy w gabinecie nie powinno przysporzyć zbyt wielu problemów.

Ustawne regały ze stalowych konstrukcji w stonowanych kolorach, odpowiednie oświetlenie w postaci metalowych lamp z industrialnym stylu mogą odmienić wnętrze użytkowe we wzorcową przestrzeń idealnie wpisującą się w styl loftowy. Odpowiednie zaakcentowanie ścian surową cegłą lub betonem architektonicznym podkreśli loftowy klimat biura. Jeżeli wejście do naszego industrialnego gabinetu poprzedza poczekalnia dla klientów, to tam również  nie może zabraknąć loftowych akcentów. Stalowy wieszak na ubrania czy loftowa ławeczka na metalowej konstrukcji będą świetnym elementem uzupełniającym industrialną aranżację poczekalni.

Napisaliśmy osobny tekst Jak urzącić gabinet w stylu nowoczesnym - znajdziesz w nim pomysły na meble do loftowego gabinetu.

Czy restauracja lub kawiarnia w loftowym stylu może być przytulna?

Podobnymi zasadami będziemy się kierować planując loftowy wystrój restauracji czy baru. Nowoczesność niekoniecznie musi oznaczać brak przytulności. Loftowa restauracja raczej nie będzie wyposażona w haftowane obrusy i kwiaty doniczkowe atakujące nas z każdego kąta. Jednak odpowiednio dobrany balans pomiędzy surowością ścian, stonowanymi kolorami wyposażenia, a ciepłem naturalnego drewna oprawionego w stalowe konstrukcje, dadzą wyjątkowy efekt. Odpowiednio dobrane oświetlenie w loftowym stylu może sprawić, że wbrew pozorom surowe industrialne wnętrze stanie się przytulną przestrzenią z unikalną, intymną atmosferą.

Jakie dodatki do stylu loftowego?

Dodatki do stylu loftowego, to kropka nad „i” podkreślająca całą aranżację. Zatem na czym się skupić planując te ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne detale?

Oświetlenie w loftowych wnętrzach

O oświetleniu już pisaliśmy, ale ta kwestia jest na tyle ważna, że warto wspomnieć o niej jeszcze raz. Lampki biurkowe, żyrandole, lampy stojące, zwisające, kinkiety- te elementy w odpowiedniej kolorystyce i industrialnej formie potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Kilka punktowych źródeł światła w loftowym pomieszczeniu to nigdy nie będzie zły pomysł.

Czym ozdobić ściany w loftach?

Aby podkreślić loftową aranżację w mniejszych wnętrzach, warto zainwestować w lustra. Odpowiednio umiejscowione lustra w stalowych- czarnych lub grafitowych ramach- powiększą optycznie przestrzeń. Pomijając fakt, czy z braku przestrzeni musisz uciekać się do takich wizualnych tricków, surowość ścian możesz także przełamać grafikami. Wybierając grafikę do loftu nie musisz się ograniczać jedynie do czerni, bieli i szarości, które królują w stylu industrialnym. Odrobina pastelowych, jaskrawych braw ożywi loftowe wnętrze i nawiąże do artystycznego pochodzenia stylu loftowego.

Komu polecamy, a komu odradzamy styl industrialny?
Dla kogo jest styl industrialny? Pokutuje przeświadczenie, że wnętrza w industrialnym stylu urządzają osoby młode, przebojowe, może odrobinę ekscentryczne i odważne. Naszym zdaniem to tylko częściowo prawda. Faktem jest, że jeszcze jakiś czas temu, kiedy w naszych polskich realiach styl industrialny był nowinką, decydowali się na niego ci, którzy nie bali się nowości i lubili eksperymentować. Dziś wnętrza w stylu industrialnym można spotkać w wielu miejscach użytkowych- barach, restauracjach, biurach- na naszych oczach zyskują coraz więcej zwolenników. Otwarte przestrzenie loftów być może nie przypadną do gustu introwertykom, którzy najlepiej czują się w niewielkich i przytulnych pomieszczeniach wypełnionych bibelotami. Naszpikowane stalą i betonem surowe wnętrza industrialne nie zawsze też znajdą zrozumienie wśród zwolenników zacisznych, rustykalnych zakątków. Ale każdy kreatywny miłośnik swobody znajdzie zalety w przestronnych pomieszczeniach, gdzie ozdobą może stać się na przykład własnoręcznie odrestaurowana lampa ze starego motocykla. Styl industrialny nie jest na pewno dla tych, którzy lubią częste zmiany w otoczeniu. Wyposażenie i umeblowanie dedykowane dla wnętrz loftowych i industrialnych to przeważnie konstrukcje wysokiej jakości, których żywotność przewidziano na lata- jeśli nie dekady. I o ile ktoś się decyduje na taki styl, to nie ze świadomością, że za chwilę będzie się pozbywał doskonałych, industrialnych mebli na rzecz zupełnie odmiennego wyposażenia. Dlatego decyzję, czy zdecydujecie się na urządzenie swojego mieszkania czy domu w industrialny stylu musicie podjąć sami. I nie sugerujcie się tutaj teoretycznym wiekiem, charakterem czy przebojowością potencjalnej grupy docelowej. Przecież sami najlepiej zdajecie sobie sprawę z tego, co się Wam podoba.
Jakie oświetlenie wybrać do loftowego mieszkania?
Przez widne okna będzie wpadać do naszego industrialnego wnętrza dość dużo światła dziennego, ale czasy gdy nasz dobowy tryb życia zależał tylko od światła słonecznego minęły już dosyć dawno. Dlatego rozplanowanie punktów świetlnych a także wybór rodzaju światła, jakie mają emitować należy zaplanować już na etapie projektowania. Wybór barwy światła to akurat najprostsza sprawa jeśli chodzi o oświetlenie w industrialnych przestrzeniach. Powinniśmy stosować światło białe, neutralne, którego temperatura barwowa mieści się w zakresie od 4000 do 5000 Kelwinów. Ono najbardziej przypomina światło dzienne, dzięki czemu dobrze wpływa na naszą koncentrację. Szerszym zagadnieniem jest to, w co oprawimy żarówki, aby oświetlić wnętrze mieszkania urządzonego w industrialnym stylu. Minimalizm, surowość i wykorzystanie materiałów przemysłowych to także wskazówki, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze oświetlenia w industrialnym stylu. Stare reflektory, przemysłowe lampy sufitowe czy geometryczne instalacje z rur i innych metalowych elementów dają szerokie pole do popisu dla projektantów specjalizujących się w industrialnych klimatach. Nierzadko loftowe źródła światła wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak osłony z siatki metalowej lub drutu, które podkreślają ich przemysłowy charakter. Oświetlenie w stylu industrialnym często składa się z wielu punktów świetlnych zamiast koncentrować się na jednym, głównym i silnym źródle światła. Daje to możliwość podkreślenia niektórych elementów dekoracji, a także wprowadza dodatkowe industrialne elementy wyposażenia w postaci kolejnych, często bardzo oryginalnych lamp. Do podkreślenia industrialnego charakteru wnętrza można wykorzystać wiszące lampy z częściowo widoczną instalacją elektryczną (lub jej imitacją), lub stojące na statywach lampy studyjne. Meble industrialne są zazwyczaj wykonane z takich materiałów jak stal, drewno czy beton- dzięki temu mają być trwałe, mocne i wytrzymałe. Króluje wśród nich prostota i minimalizm. Wśród podstawowych cech industrialnych mebli jest ich funkcjonalność- wygoda pełni drugorzędną rolę. Stolik industrialny ma stać, a na jego blacie można coś postawić. Ławka industrialna służy do siedzenia a nie rozkoszowania się jej wygodą, regały industrialne mają służyć do przechowywania rzeczy- niepotrzebne im przy tym ozdobne uchwyty, czy inne zbędne dekoracje. Meble industrialne są dość surowe i mają proste kształty. Dlatego przy planowaniu umeblowania warto się dobrze zastanowić, czy nasze industrialne mieszkanie ma pozostać w ściśle restrykcyjnych ramach swojego stylu, czy może pozwolimy sobie na wprowadzenie odrobiny loftowego ciepła. Konstrukcyjnie meble loftowe i industrialne bywają bardzo podobne, ale przy urządzaniu loftowej przestrzeni częściej sięgniemy po kolorowe tekstylia, którymi tapicerowane są siedziska ławek. Drewno w swych naturalnych, ciepłych odcieniach będzie częstszym elementem wyposażenia w loftowych aranżacjach, w przeciwieństwie do typowych industrialnych wnętrz, gdzie drewniane elementy bywają częściej w ciemnych, stonowanych kolorach. Meble loftowe bywają także wygodniejsze i bardziej funkcjonalne od typowych mebli industrialnych, choć w obu przypadkach ich forma będzie dążyła do prostoty, trwałości i stabilności.
Jakie drzwi i ona wybrać do loftowego domu?
Okna i drzwi w stylu industrialnym podlegają na pewno jednej, bardzo ważnej regule: Jak najwięcej dużych okien - jak najmniej drzwi. Pofabryczne budynki często miewają duże, przeszklone okna, niekiedy zwieńczone łukami. Ta tendencja przeniosła się do współczesnego stylu industrialnego w architekturze i trudno sobie dziś wyobrazić przestronne, duże mieszkanie urządzone w industrialnym charakterze, do którego wpada niewielka ilość światła dziennego. Pomieszczenia industrialne wymagają obszernych okien, których ramy kolorystycznie dopasowane będą do całości aranżacji. Najczęściej wybierane w tym przypadku są czerń, szarości - w tym grafit i antracyt- a także surowy odcień użytego materiału, najczęściej aluminium. Klasyczna biel, najpopularniejsza w przypadku standardowych okien, niekoniecznie się sprawdzi w przypadku loftów i mieszkań w stylu industrialnym. Ciekawym rozwiązaniem charakterystycznym dla okien w industrialnym stylu jest ich konstrukcja. Najczęściej nie są one jednolitą taflą szkła, a podzieloną na wiele kwadratów lub prostokątów siatką złożoną z mniejszych, przeszklonych fragmentów. Pierwotnie stanowiło to element bezpieczeństwa- w przypadku stłuczenia łatwiej i taniej było wymienić małą szybkę niż, dużą taflę szkła. Dziś technologia pozwala nam produkować duże i bezpieczne szyby o nawet kilkumetrowej długości, ale pierwotne trendy, z których narodził się architektoniczny styl industrialny pozostały silniejsze. Z kolei drzwi, to nie jest element, który spotkamy w industrialnym wystroju dosyć często. Istotą wnętrz loftowych są otwarte przestrzenie, więc separowanie się drzwiami i ścianami kłóci się trochę z założeniem industrialnego stylu. Oczywiście teoria i praktyka nie zawsze idą w parze, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, że w przypadku kilkuosobowej rodziny drzwi są niezbędne, aby każdy mógł mieć swój azyl i odrobinę intymności. A jakie powinny być drzwi w stylu industrialnym? Przede wszystkim powinny korespondować z chłodną estetyką wnętrza. Drzwi industrialne najczęściej są proste i przybierają minimalistyczną formę. Surowość tego elementu może podkreślić materiał, z którego są zrobione- naturalne drewno czy nawet stal. Ciekawą koncepcją w przypadku drzwi industrialnych jest połączenie tych dwóch materiałów. Drewniane drzwi z metalowymi okuciami czy wstawkami idealnie wpasują się do industrialnego wnętrza. Kompromisem pomiędzy otwartą przestrzenią loftowego wnętrza a chęcią chwilowej izolacji mogą być duże, często częściowo przeszklone, przesuwne drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy rezygnować z przestronności industrialnego stylu, którą w łatwy sposób osiągniemy po prostu odsuwając drzwi.
Czy tylko jeden pokój w stylu loftowym w domu ma sens?
Nie macie pewności, czy styl loftowy jest dla Was? Nie zawsze trzeba skakać na głęboką wodę. Jeśli chcecie sprawdzić czy przestrzeń urządzona w loftowym klimacie przypadnie Wam do gustu, możecie spróbować urządzić jedno pomieszczenie w industrialnej aranżacji. Wbrew pozorom loftowy styl wnętrza można podkreślić nie spłukując się do ostatniego grosza.
Jak przearanżować wnętrze i uzyskać efekt w stylu loft niewielkim kosztem?
Palety są nieśmiertelnym i budżetowym surowcem, z którego można zrobić prawdziwe cuda. Stoliki z palet, siedziska z palet, nawet łóżka, których podstawą są palety to już nie taka rzadkość. W loftowym wnętrzu takie rozwiązanie to dosyć częsty zabieg, który przynosi całkiem klimatyczny efekt. Jeśli zależy nam na industrialnych akcentach, to warto sprawdzić, czy w rozpadającej się szopie dziadka nie kryją się jakieś skarby w postaci starych lamp lub części maszyn rolniczych. Lekkie odświeżenie i można z nich zrobić genialną dekorację. Zamiast skuwania tynków do gołej cegły czy inwestowania w beton architektoniczny możemy kupić fototapetę z ceglaną grafiką lub po prostu przemalować ścianę na popularny w industrialnych wnętrzach kolor. A jeśli efekt będzie zadowalający, to można się pokusić o bardziej trwałe zmiany, lub loftowe modyfikacje w kolejnych pomieszczeniach.
Jak łączyć styl loftowy z innymi stylami?
A co jeśli odpowiadają nam tylko niektóre elementy stylu industrialnego? Otwarte, widne przestrzenie loftowe owszem, ale wszechobecna szarość i czerń jest dla nas zbyt przytłaczająca? Łączenie stylów aranżacyjnych nie jest niczym nowym i jak najbardziej możemy do naszego loftowego wnętrza zaimplementować elementy innych stylów, które także do nas przemawiają. W wysokich i przestrzennych loftach świetnie odnajdą się dodatki w stylu glamour- okazałe, ozdobne żyrandole, złote akcenty dekoracyjne, miękkie pikowane fotele i siedziska w żywych kolorach. W lofcie w stylu glamour możemy sobie pozwolić na łączenie stylów nawet w pojedynczych meblach- konsole i stoliki na prostych, stalowych konstrukcjach z blatami z efektownego granitu będą świetną kombinacją trwałości i surowości z przepychem i luksusem. Industrialne wnętrza coraz częściej ocieplane są również elementami stylu boho. Zdawać by się mogło, że na pozór restrykcyjny trend industrialny z żywiołowym i radosnym stylem boho nie ma nic wspólnego, ale przestrzenne loftowe wnętrze z etnicznymi, kolorowymi dodatkami tworzy niepowtarzalny klimat. Orientalny dywanik z frędzlami czy plecione dekoracje ścienne w stylu boho ocieplą pomieszczenie, a dodatkowe bibeloty o egzotycznych kształtach dodadzą loftowemu wnętrzu wakacyjnej aury.

Wnętrze w loftowym stylu - zawsze warto być otwartym na możliwości

O walorach loftowego i industrialnego stylu przy urządzaniu nowoczesnych wnętrz można się rozpisywać godzinami. Mamy nadzieję, że choć niektórych z Was przekonaliśmy, że warto zanurzyć się w klimat postindustrialnego Nowego Jorku a swobodny minimalizm i otwarte przestrzenie loftów są niekończącym się źródłem kreatywności.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, na którym regularnie pokazujemy najlepsze pomysły na aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym, w tym loftowym.