Loft to termin pochodzący z języka angielskiego, który wprawdzie oryginalnie oznacza poddasze lub strych, lecz z biegiem czasu poszerzył swoje znaczenie. Do języka polskiego loft wrył się na stałe jako pojęcie oznaczające przestrzeń mieszkalną, biurową czy nawet artystyczną zorganizowaną w zaadaptowanych do tego celu budynkach przemysłowych, magazynach czy halach fabrycznych.
Co to jest loft i skąd się wziął styl loftowy?
Podobno piękno rodzi się w bólu, a historia narodzin stylu loftowego może być potwierdzeniem tej reguły. W wyniku kryzysu gospodarczego w pierwszej połowie XX wieku, którego skutki były odczuwalne jeszcze wiele lat później, nastąpił gigantyczny spadek produkcji przemysłowej, który pozostawił po sobie opuszczoną i niewykorzystywaną infrastrukturę w postaci budynków i hal, a często także sprzętu.
A że życie nie znosi próżni, te niezagospodarowane przestrzenie zaczęły być obiektem zainteresowania artystów, dla których przestronne i często dobrze oświetlone dzięki dużym oknom pomieszczenia, stanowiły łakomy kąsek. Dlatego pierwsze wnętrza, o których można powiedzieć, że były urządzone w stylu loftowym to studia artystyczne i przestrzenie wykorzystywane do pracy przez kreatywne środowiska Nowego Jorku, gdzie narodził się ten trend.
W pierwszych loftach powstawała sztuka - rzeźby czy obrazy, których autorami byli niekiedy znamienici przedstawiciele artystycznego świata. Z czasem studia były przekształcane również w mieszkania, a zalety stylu loftowego i jego niepowtarzalna atmosfera zaczęły mu przysparzać coraz więcej zwolenników.
Wysokie, loftowe wnętrza dzięki połączeniu funkcjonalności, świeżości i przestronności stały się symbolem nowoczesnego stylu życia. Przez dziesięciolecia styl loftowy stał się tak popularny, że obecnie nie tylko odpowiednio zaadaptowane stare hale przemysłowe pretendują do miana loftu.
Soft lofty to nowoczesne budynki stawiane od podstaw z zamysłem połączenia zalet stylu loftowego - przestronnych pomieszczeń, dużych okien i wysokich sufitów oraz udogodnień współczesnego budownictwa - garaży podziemnych czy innych nowoczesnych instalacji.
Styl loftowy a industrialny - czy to jakaś różnica?
Styl loftowy i styl industrialny bywają często ze sobą mylone ze względu na wiele podobieństw, którymi się charakteryzują. Przestronne, widne pomieszczenia, surowość, stonowane barwy w podstawowej palecie kolorów - wszytkie te atrybuty możemy odnaleźć zarówno w stylu industrialnym jak i loftowym.
Ten sam okres, z którego wywodzą się styl industrialny i loftowy także może być mylący, ponieważ oba trendy miały swój początek w pierwszej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jak więc odróżnić wnętrze urządzone w stylu industrialnym od typowego loftu? Chociaż loftowe aranżacje bazują na przestronności pofabrycznych pomieszczeń, to znajdziemy w nich wiele elementów dodających im przytulności. Szarość betonowych ścian jest często przełamana kolorowymi grafikami. W industrialnych wnętrzach dominują ciemne i stonowane barwy, lecz w loftach możemy pozwolić sobie na ożywienie ich cieplejszymi dodatkami.
W obu stylach można spotkać betonowe, ceglane i drewniane elementy, jednak w loftach drobne, jasne lub pastelowe elementy wprowadzają więcej przytulności. Być może sama historia powstania stylu loftowego miała na to wpływ. Artyści pierwotnie adaptujący postindustrialne elementy architektury wprowadzali do nich elementy swojej sztuki i próbowali ożywić i ocieplić surowość adaptowanych budynków i ich infrastruktury.
Z kolei w stylu industrialnym poprzemysłowe detale takie jak stare lampy, części maszyn czy stalowe konstrukcje postanowiono wykorzystać jako ozdoby i charakterystyczne dla industrialnych wnętrz elementy.
Jakie są cechy charakterystyczne loftowego wnętrza?
Klimat, ogólne wrażenie stylu loftowego
Styl loftowy tworzy aranżacje oparte na przestronnych i surowych wnętrzach, jednak dodatki, jakie możemy tu zastosować dodają wnętrzu przytulności i przyjemnego klimatu. Jeśli gustujecie w otwartych przestrzeniach, gdzie można sobie pozwolić na kontrastujące, ciepłe elementy, to styl loftowy jest odpowiednim wyborem.
Jakie kolory królują w stylu loftowym?
Pomimo podstawowych kolorów wykorzystywanych w loftowych kompozycjach, takich jak szarość, biel i klasyczna czerń, można tu spotkać także sporo beżu czy pastelowych barw. Nierzadko w loftach dodatki i dekoracje, czy nawet spore grafiki przełamują stonowaną szarość ścian swoim błękitem czy żółcią. Przy urządzaniu loftowego wnętrza można pozwolić sobie na zieleń roślin doniczkowych, które również ocieplą przestrzeń i dodadzą żywego kontrastu do otoczenia. Należy jednak pamiętać, aby nie przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością kolorowych i fantazyjnych elementów.
Materiały wykorzystywane przy loftowych aranżacjach
Zatem jakich materiałów używać przy urządzaniu loftowego wnętrza, aby nie straciło swojego stylu? Oczywiście podstawowe elementy takie jak beton, cegła, stal czy drewno to charakterystyczne cechy loftów. Odsłonięta surowa cegła na ścianie, drewniane belki stropowe zawsze się sprawdzą w loftowych aranżacjach. Jednak w przeciwieństwie do stylu industrialnego możemy sobie bardziej pofolgować z tekstylnymi dodatkami - w loftowej przestrzeni częściej spotkamy tapicerowane miękkimi tkaninami meble, dodatki w postaci poduszek czy nawet dywany.
Czy faktury mają znaczenie w planowaniu loftowego wnętrza?
Na autentyczność loftowego wnętrza wpływają również szczegóły, które na pierwszy rzut oka mogą nie mieć znaczenia. Czy na przykład faktura materiałów użytych do loftowej aranżacji może być istotna? Różnica pomiędzy prawdziwą cegłą na ścianie a fototapetą imitującą surową cegłę być może nie będzie nawet zauważalna w pierwszym momencie, jednak nie oszukujmy się, że na dłuższą metę zda egzamin. Oryginalne, drewniane belki uwydatniające swoje usłojenie i fakturę drewna będą lepszym rozwiązaniem przy loftowych kompozycjach niż wygładzenie ich szlifierką i pomalowanie na przypadkowy, głęboko kryjący kolor. Cały urok drewna, które ma niemałe znaczenie w loftowych wnętrzach tkwi właśnie w jego fakturze. Podobnie jest z podłogami i meblami- dopasowując je do loftowego stylu stawiamy na naturalność tak, aby tekstura drewnianych elementów była widoczna, a jeszcze lepiej - wyczuwalna w dotyku.
Jaką wysokość powinny mieć pomieszczenia urządzane w loftowym stylu?
Oryginalne pofabryczne budynki miewają wysokość o wiele większą niż dzisiejsze, minimalne 2,5-3m, które najczęściej spotkamy w standardowych mieszkaniach. Stwarza to wrażenie przestronności i otwartości, jednak mogło to przysparzać sporo problemów w pierwszych loftach urządzanych w przestrzennych, postindustrialnych halach. Rozwiązaniem na to stały się antresole, które dzisiaj także są świetnym i popularnym rozwiązaniem we wnętrzarskich aranżacjach. A co z niższymi budynkami?
Czy mieszkania o standardowej wysokości można również urządzić w loftowym klimacie? Wysokość przestrzeni mieszkalnej to jedna ze sztandarowych cech loftów, ale nie popadajmy w paranoję. Stare kamienice, czy nowobudowane soft lofty potrafią mieć około 3 metrów wysokości i przy spełnieniu pozostałych podstawowych zasad urządzania loftowych przestrzeni można spokojnie uwić sobie świetnie zaprojektowane i wpisujące się w standardy loftowego stylu gniazdko.
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym
Jak zaplanować budowę i aranżację mieszkania w stylu industrialnym? Sporo zależy od tego co mamy do dyspozycji. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami, którym udało się zakupić oryginalny budynek postindustrialnego pochodzenia, być może uda się wykorzystać istniejące elementy, które podkreślą jego przemysłowy klimat. Jeżeli jednak zaczynamy budowę naszego industrialnego azylu od podstaw, to mamy większe pole do popisu, a na pewno o wiele więcej swobody i możliwości aranżacyjnych. W obu przypadkach jednak powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad, dzięki którym nasze mieszkanie w stylu industrialnym stanie się architektoniczną perełką i dumą.
Podłogi w loftach - na co zwrócić uwagę?
W stylu industrialnym podobnie jak w loftowych aranżacjach stawiamy surową estetykę z wykorzystaniem materiałów takich jak beton, cegła drewno i stal. To stwarza wiele możliwości, z których możemy skorzystać przy planowaniu podłogi w industrialnym wnętrzu.
Beton jest idealną opcją, jeśli chcemy postawić na klasyczny minimalizm. Żywice w stonowanych kolorach pozwolą stworzyć jednolitą, gładką powierzchnię, do której w łatwy sposób będziemy mogli dopasować pozostałe elementy aranżacyjne typowe dla industrializmu.
Przy planowaniu podłogi w stylu industrialnym nie można jednak zapomnieć o możliwościach, jakie daje drewno. W przypadku betonowych ścian naturalne drewno może być elementem przełamującym monotonię i dodającym odrobinę ciepła do chłodnego z założenia industrialnego wystroju. Jedną z opcji wykorzystywanych często w industrialnym stylu jest drewno w postaci postarzanych desek w naturalnym kolorze lub delikatnie bielonych. Jednak producenci gotowych materiałów podłogowych wychodzą na szczęście naprzeciw potrzebom klientów i oferują w tej chwili taki ogrom paneli i parkietów, że swobodnie dopasujemy coś do naszego industrialnego mieszkania i naszych osobistych preferencji.
Przy wyborze podłogi musimy tylko pamiętać o tym, że powinna wraz ze ścianami tworzyć spójną kompozycję, a surowość i minimalizm nie może zostać przytłoczona krzykliwymi barwami- lepiej postawić na chłodniejsze, naturalne odcienie. Jeśli jednak planujemy urządzić wnętrze bardziej w stylu loftowym niż industrialnym, to podłoga w cieplejszej aranżacji może być jak najbardziej na miejscu.
Jakie kolory ścian do loftu?
Ściany w stylu industrialnym są ważnym elementem aranżacji wnętrza. Najczęściej ściany w industrialnych aranżacjach są nieobrobione, surowe, lub minimalnie wykończone. Częstym elementem są widoczne surowe cegły, które dzięki swojej czerwieni dodają żywego kontrastu do chłodnego z założenia industrialnego wnętrza.
Takie zabiegi łatwo zastosować w starych budynkach, ale przy nowoczesnej budowie istnieją rozwiązania, dzięki którym efekt industrialnej struktury na ścianie będzie równie interesujący. Tynki dekoracyjne i strukturalne a także beton architektoniczny pozwolą stworzyć industrialny klimat na ścianie, a rezultaty ich zastosowania często przekraczają najśmielsze oczekiwania. Mają jeszcze tę dodatkową zaletę, że niezależnie od oryginalnego materiału, z którego wybudowane są nasze ściany, możemy dowolnie wybrać strukturę i dopasować ją do reszty naszej industrialnej aranżacji.
Industrialne wnętrza w Twoim domu - podpowiadamy jak je ograć
Jak urządzić salon w stylu industrialnym, aby zachować balans pomiędzy surowością stylu a funkcjonalnością?
Przede wszystkim zdecyduj się na surowe materiały: meble wykonane z drewna i metalu, betonowe podłogi i ceglane ściany to elementy, które idealnie pasują do stylu industrialnego. Szukaj mebli, których prosta forma wpasuje się w tematykę industrialnych aranżacji, a przy tym będą wygodne i funkcjonalne. Przy aranżacji industrialnego salonu stawiamy na jakość wykonania mebli oraz na ich wytrzymałość- nie bez powodu styl industrialny inspirowany jest przemysłowym wyposażeniem fabryk, które w trudnych warunkach musiało spełniać swoją funkcję latami a nawet dekadami. Dobrze zaprojektowany salon w stylu industrialnym to także odpowiednie oświetlenie- szukaj lamp, które nawiązują do fabrycznego stylu, takie jak klosze przemysłowe czy lampy z metalowymi osłonami. A przy tym nie daj się ponieść- mieszkanie ma być przede wszystkim komfortowe. Najważniejszą zasadą przy urządzaniu salonu industrialnego jest to, aby móc w nim wygodnie spędzać czas, dlatego nie bój się wpleść w industrialny wystrój miękkiej sofy, aby stworzyć ciepłe i przytulne miejsce do wypoczynku.
Więcej inspiracji jak urządzić salon w stylu loft znajdziesz w naszym artykule: Nowoczesny salon - inspirujące aranżacje z meblami Kludo
Przedpokój w industrialnym stylu - wizytówka witająca gości i domowników
Urządzając przedpokój w stylu industrialnym trzymamy się tych samych zasad, co przy aranżacji pozostałej przestrzeni w naszym wymarzonym, nowoczesnym gniazdku. W zależności od wielkości przedpokoju można pokusić się o typowo industrialne akcenty na ścianie - odkryta cegła czy szarość betonu. Najistotniejszymi elementami w przedpokoju są jednak meble, które tradycyjnie królują w tym pomieszczeniu. Dlatego aby podkreślić industrialny styl przedpokoju czy holu zdecydujmy się na stalowy, wysokiej jakości wieszak ścienny w stonowanym- czarnym lub grafitowym kolorze. Przy okazji możemy wyposażyć nasz przedpokój w odpowiednią ławeczkę, która prostą metalową konstrukcją zaakcentuje industrialny styl pomieszczenia. Wybór mebli industrialnych w tej chwili jest tak ogromny, że swobodnie możemy decydować czy zachowamy surowość stylu wybierając ławkę z drewnianym siedziskiem, czy raczej wprowadzimy odrobinę loftowej przytulności stawiając na ławeczkę z siedziskiem tapicerowanym.
Przeczytaj również: Przedpokój - 13 inspiracji z meblami od Kludo
Jak zagospodarować kuchnię w stylu industrialnym?
Przede wszystkim uważnie i skrupulatnie - w końcu to pomieszczenie ma nie tylko wyglądać, ale także służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków. Optymalnym sposobem na kuchnię industrialną jest połączenie jej z salonem. Wtedy podobne tricki dekoratorskie takie jak cegła czy beton na ścianie automatycznie stają się atutem obu przestrzeni.
W kuchni jednak powinniśmy skupić się na wyposażeniu, które według industrialnych zasad aranżacji powinno być funkcjonalne i minimalistyczne. Ciemne lub stonowane fronty mebli, stalowe detale czy sprzęt agd w metalicznym kolorze, to drobne zabiegi, które wprowadzą do kuchni odrobinę industrialnego stylu.
Odkryte półki z milionem słoiczków i buteleczek to raczej rzadki widok w industrialnej kuchni. Aby nie powielać ceglanych i betonowych motywów w kuchni można zastosować na ścianie szkło w szarym lub grafitowym kolorze, którego powierzchnia nie będzie kłopotliwa w utrzymaniu czystości, a refleksy odbitego od niego światła podkręcą odrobinę nowoczesny klimat pomieszczenia.
Drewno, granit czy nawet stal jako materiał na kuchenne blaty sprawdzą się w industrialnej kuchni pod warunkiem, że z resztą wyposażenia będą stanowiły spójną całość. Wysoki blat czy wyspę kuchenną warto uzupełnić o odpowiednie siedziska pasujące do industrialnego klimatu. Dopasowane stalowe hokery o prostej formie zaakcentują industrialną aranżację a przy tym będą funkcjonalnym meblem, który posłuży jako siedzisko przy popołudniowej kawie, lub przygotowywaniu posiłków.
Przeczytaj również: Jak odzielić kuchnię od salonu? Nowoczesne aranżacje
Łazienka w industrialnym klimacie - detale mające znaczenie
Jeśli urządzając łazienkę industrialną będziemy trzymać się zasad omówionych wcześniej, to jesteśmy praktycznie w domu. Ale oprócz podstawowej palety barw, surowych akcentów na ścianach, glazury w ciemnych, stonowanych kolorach, możemy uzupełnić łazienkę w stylu industrialnym o kilka detali, które podkreślą jej nowoczesny i minimalistyczny klimat. Umywalka na stalowym, czarnym stelażu, czy wieszak na ręczniki z takiego samego materiału to odpowiednie akcenty do industrialnej łazienki. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy wybrać stojący, metalowy wieszak o surowej, nieskomplikowanej formie, lub wiszący wieszak ścienny- także z półką na ręczniki, który nie ograniczy miejsca w pomieszczeniu a doskonale uwydatni nowoczesną atmosferę industrialnej łazienki.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj: Łazienka w stylu loft – kompleksowy poradnik, jak ją urządzić z głową
Surowość i minimalizm w sypialni w stylu industrialnym - wada czy zaleta?
Spokojne wnętrze bez krzykliwych detali pozwala się zrelaksować i ułatwia zasypianie. Dlatego minimalizm charakteryzujący industrialne wnętrza może być doskonałym wyborem przy urządzaniu sypialni. Mając na uwadze to, że meble industrialne charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością, na pewno warto zainwestować w odpowiednie łóżko w nowoczesnym, industrialnym stylu a także kilka dodatkowych akcentów, takich jak stolik nocny o prostej, stalowej konstrukcji. Aby jednak nie przytłoczyć wnętrza zbyt chłodnymi i surowymi dodatkami, można się postarać aby nasza sypialnia w stylu industrialnym wzbogaciła się o drobne detale, które dodadzą jej ciepła i przytulności. Takim elementem mogą być tapicerowane panele ścienne. Stworzą one ciekawy kontrast z surowością ścian, a odpowiednio dobrany kolor sprawi, że idealnie wkomponują się w industrialną aranżację sypialni.
Pokój młodzieżowy w industrialnym stylu - pole do popisu dla naszych pociech
Urządzając pokój młodzieżowy w industrialnym stylu mamy jedną, ale dość istotną sugestię. Przede wszystkim postarajcie się zaangażować przyszłego mieszkańca tego pomieszczenia w proces jego projektowania. Podstawowe zasady już znacie, ale pozwólcie zdecydować swojej latorośli, czy głównym kolorem na jego ścianie będzie surowa cegła czy szarość betonu. A może ciekawa fototapeta z przemysłowym motywem?
Zwróćcie uwagę na funkcjonalność biurka a nie tylko na to, aby jego konstrukcja koniecznie pasowała do industrialnego schematu. Świetnym akcentem do młodzieżowego pokoju są industrialne półki na stalowych konstrukcjach. Ich przekrój jest tak ogromny, że wybieranie tych drobnych z pozoru detali, może stać się dobrym sposobem na włączenie dziecka do procesu projektowania młodzieżowego pokoju w industrialnym stylu.
W naszym artykule Pokój młodzieżowy w stylu loftowym znajdziesz więcej inspiracji.
Jak urządzić wnętrza użytkowe w stylu loftowym?
Loftowe biuro lub gabinet - nowoczesne miejsce pracy
Urządzając gabinet lub biuro w stylu loftowym powinniśmy pamiętać o tym, że ta przestrzeń będzie nam służyć codziennie przez kilka godzin do pracy. Zwróćmy więc uwagę na to, aby loftowa aranżacja naszego biura była funkcjonalna i zapewniała nam skupienie i komfort. Na szczęście podstawą loftowego umeblowania jest prostota i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, dlatego zaplanowanie nowoczesnego, industrialnego wnętrza w biurze czy w gabinecie nie powinno przysporzyć zbyt wielu problemów.
Ustawne regały ze stalowych konstrukcji w stonowanych kolorach, odpowiednie oświetlenie w postaci metalowych lamp z industrialnym stylu mogą odmienić wnętrze użytkowe we wzorcową przestrzeń idealnie wpisującą się w styl loftowy. Odpowiednie zaakcentowanie ścian surową cegłą lub betonem architektonicznym podkreśli loftowy klimat biura. Jeżeli wejście do naszego industrialnego gabinetu poprzedza poczekalnia dla klientów, to tam również nie może zabraknąć loftowych akcentów. Stalowy wieszak na ubrania czy loftowa ławeczka na metalowej konstrukcji będą świetnym elementem uzupełniającym industrialną aranżację poczekalni.
Napisaliśmy osobny tekst Jak urzącić gabinet w stylu nowoczesnym - znajdziesz w nim pomysły na meble do loftowego gabinetu.
Czy restauracja lub kawiarnia w loftowym stylu może być przytulna?
Podobnymi zasadami będziemy się kierować planując loftowy wystrój restauracji czy baru. Nowoczesność niekoniecznie musi oznaczać brak przytulności. Loftowa restauracja raczej nie będzie wyposażona w haftowane obrusy i kwiaty doniczkowe atakujące nas z każdego kąta. Jednak odpowiednio dobrany balans pomiędzy surowością ścian, stonowanymi kolorami wyposażenia, a ciepłem naturalnego drewna oprawionego w stalowe konstrukcje, dadzą wyjątkowy efekt. Odpowiednio dobrane oświetlenie w loftowym stylu może sprawić, że wbrew pozorom surowe industrialne wnętrze stanie się przytulną przestrzenią z unikalną, intymną atmosferą.
Jakie dodatki do wnętrza w stylu loftowym?
Dodatki do stylu loftowego, to kropka nad „i” podkreślająca całą aranżację. Zatem na czym się skupić planując te ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne detale?
Oświetlenie w loftowych wnętrzach
O oświetleniu już pisaliśmy, ale ta kwestia jest na tyle ważna, że warto wspomnieć o niej jeszcze raz. Lampki biurkowe, żyrandole, lampy stojące, zwisające, kinkiety- te elementy w odpowiedniej kolorystyce i industrialnej formie potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Kilka punktowych źródeł światła w loftowym pomieszczeniu to nigdy nie będzie zły pomysł.
Czym ozdobić ściany w loftach?
Aby podkreślić loftową aranżację w mniejszych wnętrzach, warto zainwestować w lustra. Odpowiednio umiejscowione lustra w stalowych- czarnych lub grafitowych ramach- powiększą optycznie przestrzeń. Pomijając fakt, czy z braku przestrzeni musisz uciekać się do takich wizualnych tricków, surowość ścian możesz także przełamać grafikami. Wybierając grafikę do loftu nie musisz się ograniczać jedynie do czerni, bieli i szarości, które królują w stylu industrialnym. Odrobina pastelowych, jaskrawych braw ożywi loftowe wnętrze i nawiąże do artystycznego pochodzenia stylu loftowego.
Wnętrze w loftowym stylu - zawsze warto być otwartym na możliwości
O walorach loftowego i industrialnego stylu przy urządzaniu nowoczesnych wnętrz można się rozpisywać godzinami. Mamy nadzieję, że choć niektórych z Was przekonaliśmy, że warto zanurzyć się w klimat postindustrialnego Nowego Jorku a swobodny minimalizm i otwarte przestrzenie loftów są niekończącym się źródłem kreatywności.
Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, na którym regularnie pokazujemy najlepsze pomysły na aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym, w tym loftowym.
Męski pokój, a może całe mieszkanie? Inspiracje od Kludo w męskim stylu
Tworzenie przestrzeni, która odpowiada męskim gustom, to świetna okazja do połączenia praktyczności z nowoczesnym stylem. Surowe materiały, takie jak metal i drewno, minimalistyczne meble oraz stonowane kolory świetnie pasują do estetyki loftowej, która obecnie cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Zobacz ciekawe inspiracje z meblami KLUDO, które pomogą Ci stworzyć wnętrze idealnie dopasowane do męskich upodobań.
Read moreInspirujące aranżacje pokoju dziennego z meblami Kludo
Pokój dzienny jest sercem każdego domu – przestrzenią, w której spotykamy się z rodziną, odpoczywamy po długim dniu pracy oraz przyjmujemy gości. Dobrze zorganizowana przestrzeń nie tylko cieszy oko, ale również zwiększa komfort codziennego życia. Warto zadbać o to, aby aranżacja tej kluczowej strefy była harmonijna, funkcjonalna i zgodna z naszym stylem. Chcemy podzielić się kilkoma inspiracjami na urządzenie tego pomieszczenia, na których zobaczysz meble KLUDO.
Read moreSalon na święta – nowoczesne aranżacje
Chcąc cieszyć się pięknymi i magicznymi świętami Bożego Narodzenia, trzeba najpierw przygotować salon, który jest sercem domu – to w nim spędza się najwięcej czasu z bliskimi podczas zimowego święta. Jak stworzyć unikalny klimat w domu? Sprawdź atrakcyjne, nowoczesne i świąteczne aranżacje salonu, które wyselekcjonowaliśmy specjalnie z myślą o poszukiwaczach niebanalnych rozwiązań dla swoich wnętrz.
Read moreNowoczesny szary salon – inspiracje z meblami Kludo
Szary to uniwersalny kolor, który rewelacyjnie wygląda jako baza aranżacji w różnych stylach. Doskonale sprawdza się zarówno w przestrzeniach minimalistycznych, jak i eleganckich. Szary pozwala zbudować naprawdę interesujące stylizacje: stonowane i designerskie. Zainspiruj się aranżacjami z meblami Kludo w roli głównej – sprawdź, jak mogą wyglądać Twoje przestrzenie w nowoczesnym wydaniu.
Read morePiękne ławy do salonu w nowoczesnych aranżacjach - przegląd oferty Kludo [2024]
Ławy do salonu to funkcjonalny element wyposażenia przestrzeni dziennej. Choć ich głównym zadaniem jest zapewnienie miejsca na filiżankę kawy, książki czy dekoracje, to w wielu domach służą podczas szybkich, codziennych posiłków. Jeśli szukasz solidnej i pięknej ławy do salonu, która doda charakteru Twojemu wnętrzu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Read moreJaka wysokość stolika kawowego sprawdza się najlepiej? Zasady i inspiracje od Kludo
Nie wybieraj stolika kawowego na chybił trafił. Zanim umieścisz produkt w koszyku, upewnij się, że odpowiada Ci zarówno pod względem estetycznym, jak i rozmiarowym. Jakimi czynnikami kierować się podczas wyboru?
Read moreJaki wieszak do przedpokoju? Inspiracje od Kludo
Urządzasz przedpokój i szukasz odpowiedniego wyposażenia do swojej przestrzeni? Przedpokój (wiatrołap) jest zazwyczaj niewielkim i mało ustawnym pomieszczeniem. Takie wnętrze jest trudne do zaaranżowania, dlatego warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązania. Dowiedz się, jaki wieszak do przedpokoju wybrać – sprawdź propozycje od Kludo!
Read moreModny salon 2024 - odkryj nowości polskiej marki Kludo
Marzysz o stylowym salonie, który wpisuje się w najnowsze trendy? Jeśli chcesz urządzić modną przestrzeń, która będzie każdego dnia zachwycać Cię swoim designem, zainspiruj się nowościami od Kludo! Zobacz innowacyjne projekty przygotowane z myślą o współczesnych poszukiwaczach dobrego stylu. Poznaj trendy w salonie na 2024 r.
Read moreSalon z jadalnią - pomysły na spójną i stylową przestrzeń
Połączenie salonu z jadalnią tworzy przestronną i otwartą przestrzeń, która sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących towarzystwo podczas gotowania oraz często przyjmujących gości, umożliwiając łatwą komunikację między kuchnią a jadalnią. Goście mogą swobodnie przemieszczać się między strefami, co sprzyja przyjemnej atmosferze. W mniejszych mieszkaniach takie połączenie umożliwia lepsze wykorzystanie powierzchni. Aranżacja wymaga starannego przemyślenia układu, stylu i funkcjonalności obu stref, aby utrzymać spójność i komfort. Kluczowe jest dobranie kolorów, materiałów oraz zapewnienie praktyczności.
Read moreSalon butelkowa zieleń i złoto - pomysły na aranżacje
Połączenie zieleni i złota w salonie jest niezwykle efektowne, dlatego ani trochę nie dziwi nas, że od kilku lat podbija wasze serca. Te kolory wnoszą do wnętrz nie tylko szyk i elegancję, ale również dodają ciepła i przytulności, tworząc przestrzeń idealną do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni balans i dostosować ilość złotych akcentów do intensywności zieleni, by wnętrze nie było zbyt przytłaczające, ale harmonijne i przyjemne dla oka.
Read more