Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Marzysz o pięknej, otwartej strefie dziennej, ale jednocześnie chcesz w subtelny sposób oddzielić kuchnię od salonu? Przemyślane rozróżnienie tych pomieszczeń pozwoli zwiększyć funkcjonalność obu przestrzeni. Poznaj praktyczne sposoby na wyodrębnienie strefy kuchennej i pokoju dziennego!

Dlaczego warto oddzielić kuchnię od pokoju dziennego?

Otwarta strefa dzienna powiększa optycznie przestrzeń i zbliża do siebie domowników, którzy spędzają w niej najwięcej czasu w ciągu dnia. Takie rozwiązanie ma jednak wiele wad. Wszelkie hałasy i zapachy z kuchni rozchodzą się po całym pomieszczeniu i nierzadko przeszkadzają innym domownikom w relaksie. Bolączką otwartej kuchni na salon jest także to, że goście widzą bałagan, jaki w niej panuje podczas przygotowywania pyszności.

Jak oddzielić kuchnię od salonu i dlaczego warto to zrobić? Za takim posunięciem przemawia wiele powodów.

  1. Podczas gotowania z kuchni wydobywa się hałas i wiele (nie zawsze przyjemnych) zapachów. Podzielenie przestrzeni zwiększy komfort pracy w kuchni i wygodę wypoczynku w salonie.
  2. W kuchni, zwłaszcza przed i po posiłkach panuje duży rozgardiasz. Oddzielenie kuchni od salonu pomoże ukryć bałagan, co jest bardzo ważne szczególnie podczas wizyt gości.
  3. Zastosowanie podziału pomoże stworzyć praktyczny ciąg: salon – jadalnia – kuchnia. Wyodrębnienie tych części jest ważne zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Nowoczesne pomysły na oddzielenie kuchni od salonu

Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić duży, czy mały salon z kuchnią, świetnym pomysłem na podział tych przestrzeni jest zastosowanie barku. To metoda, która cieszy się dużą popularnością. Barek pozwala zaaranżować kuchnię półotwartą na salon. Element ten charakteryzuje się tym, że jeden z jego boków dotyka ściany lub szafek kuchennych. Dzięki temu nie zagraca przestrzeni i nie pomniejsza jej optycznie. Stylowo wyglądają barki z lamelami, podświetleniem LED czy ze wstawkami marmurowymi. Do barku możesz dostawić estetyczne i praktyczne hokery.

wyspa odziela wizualnie kuchnię i salon aranżacja

W powyższej i poniższej aranżacji projektant postawił na hokery w stylu industrialnym. Ich wyróżnikiem jest metalowa podstawa o niecodziennych, geometrycznych kształtach, które są nie tylko designerskie, lecz także praktyczne – dolna część stelaża jest jednocześnie podnóżkiem. Natomiast siedziska hokerów wykonane są z drewna dębowego (w pierwszej aranżacji) i przyjemnym w dotyku materiałem welwetowym (w drugiej aranżacji).

dzięki wyspie nie widać bałaganu w kuchni z salonu aranżacja wnętrza

Przegroda oddzielająca kuchnię od salonu – na co postawić?

Kolejnym sposobem na odgrodzenie kuchni i strefy jadalej od salonu jest wykorzystanie dużego regału. Może być on ustawiony na środku granicy pomiędzy tymi pomieszczeniami lub być przysunięty do jednej ze ścian. Warto podkreślić, że mowa tutaj o regale otwartym – bez plecków i zabudowanych boków (jak na poniższym zdjęciu). Mebel ten zapewnia efektowne i efektywne oddzielenie kuchni od salonu. Możesz ustawić na nim książki, ozdobne figurki, rośliny czy inne dekoracje, które nadadzą przestrzeni styl i klasę.

regał odzielający kuchnię od salonu aranżacja

Lamele między kuchnią a salonem – czy to dobry pomysł?

Innym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu są lamele. Te drewniane, pionowe (lub poziome) listwy nie tracą na popularności już od kilku sezonów. Zapewniają one subtelne, a zarazem skuteczne podzielenie przestrzeni. Z powodzeniem można zastosować je w małych i przestronnych wnętrzach.

Lamele występują również w wersji PCV i betonowej. Można zamówić je w wielu kolorach, dzięki czemu dopasowanie ich do danej aranżacji nie stanowi dużego wyzwania. Możesz, np. przełamać stonowane i minimalistyczne wnętrze lamelami w nasyconym kolorze kobaltowym czy żółtym, by ożywić wnętrze i dodać mu energii.

Kuchnia z wyspą – kontrolowane otwarcie na salon

Kuchnia z wyspą otwarta na salon to propozycja dla większych, przestronniejszych pomieszczeń. Ustawiona pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchenną, zapewnia skuteczny ich podział. Wyspa odgradza pomieszczenia, ale jednocześnie nie izoluje ich od siebie całkowicie. W takiej sytuacji można zdecydować się na ciekawy i niebanalny projekt kuchni z salonem. Przykładowo kuchnię można zaaranżować w ciemniejszych odcieniach, jak na poniższym przykładzie, a salon wykończyć jasnymi kolorami. Stworzenie kontrastu da bardzo stylowy efekt.

czarna nowoczesna minimalistyczna aranazja z wyspą oddzielającą kuchnię i część dzienną

Wyspa kuchenna to estetyczny i praktyczny sposób na podział pomieszczeń. Z powodzeniem może zastąpić stół jadalniany w mniejszych przestrzeniach. Wystarczy ustawić przy niej hokery, by zapewnić wygodne miejsce do siedzenia. W dużych pomieszczeniach można zdecydować się natomiast zarówno na kuchnię z wyspą, jadalnią, jak i salonem. Taki projekt daje maksimum funkcjonalności, ale jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych domów i mieszkań.

wyspa kuchenna z marmuru odziela kuchnię od salonu

Co więcej, wyspa może być łącznikiem pomiędzy aranżacją kuchni i salonu. Jeśli zdecydowałeś się na ciemną kuchnię i jasny salon, możesz postawić na jasną wyspę i ciemne hokery. Spójrz na przykład. W powyższej aranżacji projektant wybrał granitową wyspę w kolorze białym i dopełnił ją szaro-złotymi hokerami. To świetna propozycja dla wnętrz nowoczesnych czy glamour.

Aranżacje kuchni i salonu o ograniczonej powierzchni

Niestety nowe mieszkania są coraz mniejsze. Zdajemy sobie sprawę, że przedstawione przez nas aranżacje są w większości zarezerwowane dla przestronnych pomieszczeń, ale wiemy, że mogą być one jednocześnie inspiracją dla właścicieli niewielkich mieszkań.

Aneks kuchenny w salonie – jak go oddzielić?

Zastanawiasz się, jak stworzyć projekt kuchni z salonem w małym metrażu i dodatkowo zastosować podział strefy dziennej? To nie lada wyzwanie, z którym jednak można sobie poradzić. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby podział nie wpłynął na funkcjonalność obu pomieszczeń. Wtedy utracisz możliwość swobodnego gotowania i wypoczywania w salonie.

W małym mieszkaniu możesz zdecydować się na podział stref kolorami: wykończ ściany i podłogi w kuchni i w salonie innymi materiałami czy odcieniami. Ważne jest jednak przy tym zachowanie jakiejkolwiek spójności – inaczej aranżacja okaże się jednym wielkim niewypałem. Przypominamy, że w niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzają się jasne odcienie i meble wykończone na połysk, które odbijają światło i powiększają optycznie przestrzeń.

kuchnia połączona z salonem wizualne wydzielenie przestrzeni

W pomieszczeniu o małym metrażu nie musisz rezygnować ani ze sprzętów AGD, ani ze stołu! Miejsce do wspólnego jedzenia posiłków możesz wygospodarować przy blacie kuchennym, a mówiąc dokładnie – przy jego przedłużeniu. Spójrz na poniższy przykład aranżacji. Projektant zdecydował się na subtelne wydłużenie blatu z hokerami, tworząc dodatkową przestrzeń roboczą. Jednocześnie taka przedłużka oddziela kuchnię i salon od siebie, a także jest miejscem do przygotowywania dań. Wówczas na blatach kuchennych możesz spokojnie rozmieścić potrzebne sprzęty AGD.

kuchnia połączona z salonem wizualne wydzielenie przestrzeni

Podsumowanie

Oddzielenie kuchni od salonu to świetny sposób na zachowanie pełnej funkcjonalności każdej ze stref, a jednocześnie zwiększenie komfortu wypoczynku i przygotowywania  posiłków. Pamiętaj, że wybrany sposób podziału nie może ograniczać ani użyteczności, ani estetyki pomieszczenia. Dlatego, jeśli masz niewielki metraż lub nieustawne mieszkanie, skorzystaj z pomocy profesjonalnych projektantów, którzy pomogą stworzyć stylowe i w pełni praktyczne mieszkanie!