Remont przedpokoju – o tym pomyśl zawczasu, zanim będzie za późno!

Czeka Cię remont przedpokoju? Zanim wybierzesz się po farby i inne niezbędne materiały budowlane, musisz dokładnie przemyśleć projekt swojego wnętrza. Tylko w ten sposób uda Ci się stworzyć wymarzoną przestrzeń, która będzie funkcjonalna i piękna.

Pomysł na remont przedpokoju, czyli od czego zacząć?

Chcesz przeprowadzić szybki remont przedpokoju? A może czeka Cię gruntowna zmiana stylizacji tego wnętrza? W każdym z tych przypadków musisz pamiętać o tym, że zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, najważniejsza jest koncepcja, projekt i plan.

Dzięki temu zaplanujesz wszystko dokładnie od A do Z i unikniesz przykrych niespodzianek, np. w postaci nieodpowiednio dobranej podłogi czy koloru ścian. Remont to przede wszystkim wyzwanie logistyczne i kreatywne, dlatego warto poświęcić mu nieco więcej czasu.

Remont przedpokoju – co na ściany?

Aby remont przedpokoju nie wygenerował niepotrzebnych, dodatkowych kosztów, starannie przemyśl jaką techniką chcesz wykończyć ściany. Farba, tapeta, nowoczesna boazeria, a może cegła? Nietrafiony wybór spowoduje, że konieczne będzie ponowne malowanie czy zrywanie położonych okładzin, czego oczywiście lepiej uniknąć. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często.

Znacznie częściej słyszymy od naszych klientów, że gdyby mieli zrobić remont przedpokoju jeszcze raz, połączyliby dwie techniki, np. farba plus tapeta, farba plus lamele. To bardzo dobry pomysł, pamiętaj jednak, aby zastosować najwyższej jakości farby odporne na brud i ścieranie. W przeciwnym razie szybko zobaczysz na ścianach brud i otarcia. 

Myślisz może, że kiedy znudzi Ci się sama farba, możesz bez problemu przemalować jedną ze ścian lub dołożyć na nią tapetę. Teoretycznie tak, w praktyce będzie się to wiązało z ponownym przestawianiem mebli, sprzątaniem i całą masą czynności, które można było przecież wykonać raz - za pierwszym razem.

Przeczytaj również: Jakie kolory do nowoczesnego przedpokoju? Malujemy ściany, dobieramy dodatki

Remont przedpokoju – jakie podłogi?

Projektanci wnętrz podkreślają, że jednym z najważniejszych elementów podczas aranżowania przedpokoju jest podłoga. Powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na wilgoć.

W końcu to właśnie w przedpokoju zostawia się mokre i brudne buty. Z racji tego, zastosowana okładzina musi być również łatwa w utrzymaniu w czystości. Dzięki temu będzie można zawsze cieszyć się schludnym korytarzem.

Jaką podłogę zastosować w przedpokoju? Dobrym rozwiązaniem będą solidne panele albo płytki. Jeżeli zależy Ci na drewnie, możesz kupić kafelki drewnopodobne z krawędziami rektyfikowanymi, które są niemal nie do odróżnienia od oryginalnego drewna. Są niesamowicie modne, co nas wcale nie dziwi, bo wyglądają świetnie! Co więcej, pamiętaj o tym, aby wybrane okładziny ścienne i podłogowe pasowały do siebie. Najlepiej na początku zdecydować się na główny styl wnętrza, np. nowoczesny, industrialny czy boho.

A na co najczęściej skarżą się Ci, którzy remont przedpokoju mają już za sobą? Bezsprzecznie są to płytki bez absolutnie żadnego, nawet najdelikatniejszego wzoru. Widać na nich każdy włos czy ziarnko piasku. Ty nie popełnij tego błędu i koniecznie wybierz płytki w stylu tych przedstawionych na zdjęciu poniżej.

Przeczytaj również: Przechowywanie butów w przedpokoju - patenty i błędy

ławka dalia w przedpokoju

O czym warto pamiętać remontując przedpokój w bloku

Szczególnie planując remont małego przedpokoju, np. w bloku, trzeba dokładnie zaplanować nie tylko wybór okładzin na podłogi i ściany, lecz także rozmieszczenie mebli. Zastanów się dokładnie, jakie wyposażenie jest niezbędne w Twoim przedpokoju.

Wykonaj pomiary i znajdź umeblowanie, które wpisze się idealnie w tę przestrzeń. Największym błędem, jaki możesz popełnić przy małym przedpokoju, to zakup mebli w ciemno. Jeśli będą choć odrobinę za małe, duże, długie (itd.) mogą kompletnie nie zdać egzaminu w Twoim wnętrzu. W tym przypadku właściele większych metraży mają znacznie łatwiej - kilka cm w tę czy we w tę stronę może nie zrobić im większej różnicy. A w Twoim przypadku może to być albo nie być!

Bardzo dobrym wyborem w niewielkich korytarzach są praktyczne siedziska z szafkami na buty oraz wieszaki na kurtki, których nie może zabraknąć w takim pomieszczeniu.

Szczegóły, o których nie można zapomnieć

W aranżacji przedpokoju, zwłaszcza tego małego, ogromne znaczenie ma oświetlenie. Musisz zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Jest to ściśle związane z zaplanowaniem elektryki, więc po remoncie może już być za późno na jakiekolwiek zmiany. 

Świetnym rozwiązaniem dla przedpokoju są kinkiety umieszczone na ścianach, które mogą pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną. Dodatkowo warto zamontować oświetlenie górne w postaci plafonów. To opcja dla mieszkań z sufitami na standardowej wysokości. Długie, gustowne, kryształowe żyrandole będą lepszym wyborem w kamienicach czy w domach o wysokim suficie.

Nic tak nie powiększa wnętrza optycznie jak lustro. To niezbędny element przedpokoju, który wpływa na estetykę pomieszczenia, a do tego jest niezbędne podczas przygotowań do wyjścia z domu. Znakomitą opcją jest lustrzany pas sięgający od podłogi do samego sufitu. Aby postawić na taką opcję, trzeba zaplanować ją jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Wymierz dokładnie miejsce, w którym chcesz, żeby znalazło się i kup idealnie dopasowaną taflę.