Modny dywan w nowoczesnym wnętrzu – inspirujące aranżacje od Kludo

Czy we wnętrzach nowoczesnych potrzebny jest dywan? Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak! Taki element wyposażenia wpływa pozytywnie na akustykę pomieszczenia oraz jego izolację. Dywan dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Wypełnia je i sprawia, że są znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. Pamiętaj jednak, że nie każdy dywan wygląda dobrze w przestrzeni nowoczesnej. Dowiedz się, w jakie modele warto inwestować!

Nowoczesne aranżacje z dywanem i meblami Kludo

W Kludo produkujemy unikalne, ręcznie tworzone meble w stylu nowoczesnym i industrialnym. Nie sprzedajemy dywanów, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełnią w pomieszczeniach. Dlatego zawsze staramy się umieszczać je w naszych wizualizacjach. Przetestowaliśmy wiele modeli, a spośród nich wyłoniliśmy te, które najlepiej komponują się nie tylko z naszymi meblami, ale również z wnętrzami w stylu nowoczesnym.

Cieniowany, niebiesko-szary dywan typu ombre

Cieniowany, niebiesko-szary dywan typu ombre

Od wielu sezonów w trendach są dywany typu ombre, które charakteryzują się łagodnym przejściem barw. W powyższej aranżacji zastosowano niebiesko-szary, cieniowany model, który doskonale komponuje się z tapicerowanymi, szarymi ławkami Edan ze skórzanymi siedziskami. To subtelny, a zarazem atrakcyjny wizualnie dodatek do aranżacji.

Geometryczny, kontrastowy dywan w trójkąty – wyróżniający się akcent aranżacji

Geometryczny, kontrastowy dywan w trójkąty

Jeśli chcesz przełamać stonowaną kolorystykę wnętrza, postaw na kontrastowy dywan w wyraziste wzory. W przedstawionej aranżacji projektant zdecydował się na połączenie szarych elementów wykończenia, nowoczesnej ławki Frida oraz industrialnego wieszaka Halvard z kolorowym dywanem w trójkąty. Model ten łączy biel, czerń, brąz i turkus. Takie zestawienie barw jest eleganckie, a zarazem przyciąga spojrzenia, stając się głównym elementem wystroju.

Dywan w geometryczne, eklektyczne wzory – subtelne urozmaicenie wnętrza

Dywan w geometryczne, eklektyczne wzory

Obecnie najmodniejsze dywany to zdecydowanie modele z geometrycznymi wzorami. Jeśli chcesz ożywić wnętrze i dodać mu nieco więcej energii, sięgnij po model łączący subtelne odcienie turkusowego, seledynowego i przygaszonej bieli. Kompozycja składa się z różnokolorowych prostokątów i linii. Jak widać na powyższym przykładzie, taki dywan fenomenalnie komponuje się z eleganckimi meblami, np. skórzaną ławką Siri na złotym stelażu.

Nowoczesny dywan w szaro-żółtej kolorystyce z plastrami miodu – odrobina abstrakcji we wnętrzu

Nowoczesny dywan w szaro-żółtej kolorystyce z plastrami miodu

Jaki dywan do loftu lub nowoczesnego wnętrza? Postaw na nietuzinkowy model ze szczyptą abstrakcji. Zwróć uwagę na zastosowany w powyższej aranżacji dywan utrzymany w odcieniach szarości, bieli i czerni. Charakteru dodają mu jasnomusztardowe akcenty. Dywan przedstawia geometryczne, nieco abstrakcyjne plastry miodu. Idealnie pasuje do wnętrz w surowym wydaniu – ociepla je i dodaje przytulności. Znakomicie prezentuje się z szarą kanapą i industrialnym stolikiem kawowym Dan.

Postarzany dywan vintage – dodaj wnętrzu unikalnego wyrazu

Postarzany dywan vintage

Jaki dywan do salonu wybrać? Powyższa inspiracja na pewno Cię zaskoczy. Od kilku sezonów nieprzerwanie gorącym trendem są dywany o postarzanej powierzchni. Pasują one idealnie do wnętrz w stylu shabby chic, nowoczesnych czy industrialnych. W tym przypadku projektant postawił na ciepłą kolorystykę o surowym wykończeniu. Wnętrze wzbogacił o industrialny stolik kawowy Ilmo z ciekawym stelażem, pod którym leży piękny, efektowny dywan w odcieniach beżu, niebieskiego i czarnego.

Biało-czarny dywan – ponadczasowa klasyka

czarno biały dywan w zygzaki

Dywan w biało-czarne wzory to klasyka, która zawsze jest świetnym wyborem. Takie modele nie wychodzą z mody, a do tego pięknie prezentują się w różnych pomieszczeniach. Co więcej, powyższy dywan zygzak zestawiony z granitową konsolą Alva oraz poniższy dywan w romby sąsiadujący ze skórzaną ławką Owen powiększają optycznie przestrzeń, ożywiają ją i dają efekt trójwymiarowości.

czarno biały dywan w romby

Biało-czarny dywan w wydaniu boho/etno – ciekawa propozycja dla nowoczesnych wnętrz

Biało-czarny dywan w wydaniu boho

Jeśli marzy Ci się unikany dywan w salonie, spójrz na przygotowane aranżacje. To biało-czarne modele przedstawiające unikalne wzory inspirowane sztuką i wzornictwem wstylu etno i boho.

dywan w stylu etno do nowoczesnego wnętrza

Takie dywany wcale nie muszą być użyte we wnętrzach w stylu rustykalnym czy boho. Świetnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami i wyposażeniem: loftowym (np. ławką Kaliska), art déco o zaoblonych krawędziach (np. okrągły stolik kawowy Asur) czy glamour (np. pufem Hugo).

dywan w niereuglarne wzory

Dywan z motywem koniczyny marokańskiej – wybór przynoszący szczęście

Dywan z motywem koniczyny marokańskiej

Jednym z najmodniejszych motywów wciąż pozostaje koniczyna marokańska, która jest symbolem szczęścia. Dywany z takim wzorem są świetnym wyborem do wnętrz w stylu industrialnym, nowoczesnym, loftowym czy skandynawskim. Zasadniczo nadają się do każdego stylu wnętrzarskiego. To uniwersalne modele dostępne w różnorodnych wersjach kolorystycznych. W powyższej aranżacji szaro-biały model pięknie komponuje się z tapicerowaną, industrialną ławką Asa i ustawioną obok czarną donicą. Elementy te są przeciwwagą dla ciepłego drewna.

Nowoczesny, szary dywan o minimalistycznym wzornictwie

Nowoczesny, szary dywan o minimalistycznym wzornictwie

Szukasz uniwersalnego dywanu do swoich wnętrz? Do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, industrialnym czy loftowym świetnie pasują modele w kolorze szarym. To ponadczasowe rozwiązanie, które zawsze jest w trendach. W pierwszej aranżacji dywan ma jasnoszary kolor wzbogacony o ciemne wstawki. Dywan przełamuje tutaj ciepły odcień podłogi i wyposażenia (lustra i ławki Elsa) – nawiązuje do chłodnego szarego tonu ścian.

prosty szary dywan cieniowany

W drugiej aranżacji dywan nie ma żadnych wzorów, składa się jedynie z kilku odcieni koloru szarego. Podkreśla tym samym piękno drewnianego blatu stołu Monsi i pięknie dopełnia szarą, wzorzystą tapetę z motywami roślinnymi.

szary dywan z wtyłuczeniem

Ostania aranżacja to przykład minimalistycznego i nowoczesnego wnętrza, w którym dominują odcienie szarości i brązu. Zastosowany szary dywan ułożony pod łóżkiem Odo charakteryzuje się gęstym wzorem, który nie przytłacza stylizacji wnętrza, a lekko ją ożywia i sprawia, że nie jest monotonna.

Duże, geometryczne kształty a efekt 3D we wnętrzach

Duże, geometryczne kształty na dywanie

Dywany z dużymi, geometrycznymi wzorami to bardzo ciekawa propozycja, która dodaje wnętrzom efektu trójwymiarowości – powiększa je optycznie i przyciąga spojrzenia. Takie modele stają się automatycznie centralnym punktem pomieszczenia. Po wejściu do salonu od razu koncentrujemy całą uwagę na nich. Spójrz na przygotowane przykłady. Górny, stanowi połączenie bieli, szarości i brązu – przedstawia romby. Natomiast poniższy dywan to elegancki model w intensywnym kolorze granatowym z białymi wzorami układającymi się w trójwymiarowe sześciany. Oba dywany znakomicie współgrają z meblami industrialnymi – stolikiem kawowym Unn (zdjęcie powyżej) i szafką RTV Borg (zdjęcje poniżej).

prosty geometryczny kształt na granatowym dywanie

Dywan a styl nowoczesny – czy to się nie gryzie?

Ponad dekadę temu, kiedy styl nowoczesny zaczął dominować we wnętrzach, narodziło się mylne przekonanie, że dywany stały się niemodnym dodatkiem. Współcześnie dywany wciąż są w modzie, a obecnie przeżywają swój renesans. To nie dywany stały się passe, ale ich konkretna forma. Kiedyś w domach i mieszkaniach stosowano duże wykładziny, które rozciągały się od ściany do ściany. Dzisiaj zdecydowanie stawia się na dywany o niewielkich rozmiarach umieszczane w strategicznych miejscach, np. w kąciku wypoczynkowym, pod stołem jadalnianym czy pod biurkiem. Takie małe dywany są uroczym, a zarazem designerskim dodatkiem dla pomieszczenia w stylu nowoczesnym.

Jak dopasować dywan do reszty wnętrza – uniwersalne wskazówki

Dywan to świetny element wyposażenia, który zarówno dopełnia aranżację pod względem estetycznym, jak i dodaje przestrzeni ciepła, miękkości i przytulności. Jak wybrać idealny model do swojego wnętrza? Wystarczy, że podczas zakupów weźmiesz pod uwagę następujące wskazówki:

    • rozmiar – dywan powinien mieścić cały mebel i dodatkowo wystawać ok. 10 cm poza jego obrys. Grzechem aranżacyjnym jest za mały dywanik, np. pod stołem i krzesłami jadalnianymi, gdzie nogi niektórych krzeseł wystają poza jego krawędzie – tak tworzy się aranżacyjny chaos;
    • kształt – zazwyczaj okrągłe dywany umieszcza się w pomieszczeniach kwadratowych, a prostokątne w wąskich wnętrzach. Przestrzegając tych wskazówek, można optycznie powiększyć przestrzeń;
    • kolor – podstawowa zasada głosi, że na jasnych podłogach układa się ciemne dywany, a na ciemnych powierzchniach jasne modele;
    • stylz frędzlami, tkane czy gładkie – jaki styl dywanu wybrać? Taki, który pasuje do całego pomieszczenia. Jeśli nie wiesz, czy wybrany model komponuje się z planowaną aranżacją, postaw na uniwersalny, gładki dywan.