Czy wiesz, że sztukateria była znana już w starożytności? Ozdobne listwy upowszechniły się szerzej w renesansie i baroku. To głównie z tymi epokami je kojarzymy. Sztukateria to znak ponadczasowego piękna, luksusu i elegancji. Jeśli chcesz wyróżnić wnętrza swojego salonu i sprawić, by wyglądały niebanalnie i gustownie, postaw na sztukaterię – wbrew pozorom nie jest to dodatek wyłącznie do wnętrz klasycznych i glamour, fenomenalnie sprawdza się również w salonach nowoczesnych czy loftowych i industrialnych.
Sztukateria w salonie – inspiracje
Jak wygląda nowoczesna sztukateria ścienna w aranżacjach przestrzeni dziennej? Zobacz inspiracje z meblami Kludo.
Sztukateria w minimalistycznej i surowej przestrzeni
Powyższa aranżacja przedstawia minimalistyczny salon o surowym charakterze. Wygląda on jednak bardzo przytulnie i elegancko. Uroku i ciepła dodaje mu industrialna konsola Nafini z drewnianym blatem w jasnym odcieniu forniru dębowego. Jej metalowe, czarne nogi świetnie komponują się z ciemnym obramowaniem okrągłego lustra umieszczonego nad szafką. Projektant postawił na szarą, betonową ścianę z minimalistyczną sztukaterią, która nadaje aranżacji gustownego wyrazu. Jest ona stonowanym, a jednocześnie wyrazistym tłem dla tego jasnego i nowoczesnego wnętrza. Zwróć uwagę również na dodatki – dywan, lampę i dekoracje na konsoli – idealnie wpisują się w kolorystykę pomieszczenia.
W poniższej aranżacji mamy również okrągłe lustro z czarnym obramowaniem i dwupoziomową konsolę Enni z drewnianymi blatami i ciemnym stelażem. Wnętrze wygląda jednak mniej surowo, a bardziej elegancko, ponieważ szary kolor zastąpiono białym, a białą podłogę ciepłym odcieniem drewna. Zastosowana sztukateria jest także znaczenie bardziej rozbudowana, bogata i wyrafinowana.
Elegancka sztukateria we wnętrzu z designerskim wyposażeniem
Gustowna sztukateria świetnie łączy się z designerskimi elementami wyposażenia. Doskonale pokazuje to poniższa aranżacja. Bazą pomieszczenia jest szara ściana ozdobiona listwami i obrazami oraz podłoga w ciepłym, czekoladowym odcieniu drewna. Dodatkiem rozjaśniającym wnętrze jest kremowy dywan. Na nim ustawiono stół Mursi z drewnianym blatem i geometryczną nogą tzw. pająkiem. Całość dopełniają tapicerowane krzesła, których kolorystyka nawiązuje do podstawy stołu.
Sztukateria w aranżacji z zdobieniami
W ostatnich sezonach bardzo modne są zaoblone formy. Powyższa aranżacja pokazuje, jak można połączyć łuki i zaokrąglone krawędzie mebli ze sztukaterią. Projektant zbudował tę stylizację na jasnych i ciepłych odcieniach szarości, bieli i koloru kremowego. Połączył je z drewnianym parkietem. We wnętrzu tym uwagę zwraca wyrafinowany, marmurowy stół ustawiony na ryflowanych podstawach przypominających kolumny. Przytulności i ciepła wnętrzu dodają tapicerowane krzesła.
Ciekawie wygląda również powyższa stylizacja wnętrza. Zastosowano w niej okrągły stół i okna o zaoblonych krawędziach. Te przytulne i urokliwe formy kontrastują z chłodną i surową sztukaterią o ozdobnej formie oraz białym, geometrycznym regałem Kimi. To przykład wnętrza łączącego style: japandi, modern rustic i new nordic.
Sztukateria w kąciku telewizyjnym
Ozdobne listwy są świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dekorację kącika telewizyjnego. Sztukateria zastosowana za szafką RTV doda wnętrzu eleganckiego wyrazu. Na taki zabieg zdecydował się projektant poniższego wnętrza. Zwróć uwagę, że postawił on na odważne połączenie kilku odcieni i rysunków drewna, a do tego zestawił je z szarą ścianą. Całość wygląda jednak perfekcyjnie. Centralnym punktem aranżacji jest tutaj szafka RTV Joni o białej podstawie nawiązującej do sąsiadującego regału i pięknym, mocno wyróżniającym się usłojeniu.
Nowoczesny i elegancki kącik jadalniany w salonie
Ostatnia aranżacja przedstawia elegancką sztukaterię w stylu angielskim w jasnym odcieniu szarości, który pojawia się również na sąsiadującej, gładkiej ścianie. We wnętrzu zastosowano także jasną podłogę drewnianą. Projektant przełamał klasyczny charakter stylizacji ciemnym wyposażeniem. Zdecydował się na granitowy stół Classic Large, czarną konsolę z granitowym blatem oraz ciemne, drewniane krzesła.
Sztukateria w salonie – jak urządzić takie pomieszczenie?
Nowoczesna sztukateria ścienna przyjmuje różnorodne formy. Może być minimalistyczna lub pełna zdobień. Zanim zabierzesz się do urządzania salonu, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć: czy wolisz stonowane i minimalistyczne przestrzenie, czy bardziej podobają Ci się pełne dekoracji wnętrza, które zwracają uwagę mnogością detali. Chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć stylowe aranżacje ze sztukaterią? Sprawdź nasze porady!
Po pierwsze: kolor ścian i sztukaterii
Zastanawiasz się, jaki kolor ścian wybrać, aby dobrze komponował się ze sztukaterią? Te ozdobne listwy naścienne to materiał wszechstronny. Oryginalnie występuje w kolorze białym, więc świetnie wygląda z każdym kolorem. Możesz również pokusić się o przemalowanie dekorów, sprawiając, że ściana nabierze jeszcze bardziej stylowego, a na pewno designerskiego wyrazu.
Jeśli masz mały salon, celuj w jasne kolory ścian i sztukaterii. W ten sposób powiększysz optycznie wnętrze. Możesz również pomalować węższe ściany na ciemniejszy odcień, a szersze na jasny. Te pierwsze koniecznie dopełnij jasną sztukaterią – np. połącz granatową powierzchnię z białymi listwami. Taka stylizacja wygląda bardzo elegancko i dodatkowo świetnie wpływa na proporcje pomieszczenia.
Nie bój się eksperymentować! Jeśli marzysz o wnętrzu w stylu dopamine interior, Memphis, pop art lub retro, połącz kolorową ścianę z kolorową sztukaterią. Postaw na kompozycje pełne pozytywnej energii. Zestaw ze sobą butelkowozieloną ścianę z listwami w kanarkowym odcieniu żółtego lub niebieską powierzchnię z czerwonymi dekorami.
Po drugie: wyposażenie salonu
Sztukateria zdecydowanie wyróżnia się we wnętrzu. Jeśli nie chcesz, by je zdominowała, musisz zrównoważyć aranżację odpowiednio dobranymi meblami. Do bogato zdobionej sztukaterii dobierz meble o równie ozdobnym wykończeniu. Sięgnij po elementy wyposażenia o frezowanych frontach, dekoracyjnych nóżkach i efektownych, misternie rzeźbionych uchwytach. Natomiast do stonowanej i minimalistycznej sztukaterii pasują meble w stylu industrialnym i loftowym oraz elementy wyposażenia o prostej formie.
Po trzecie: dodatki i elementy dekoracyjne
Sztukateria w nowoczesnym salonie świetnie komponuje się z dodatkami ściennymi w postaci grafik, plakatów czy stylowych kinkietów. Stwórz obramowanie z listew, które podkreśli dekoracyjne elementy pomieszczenia. Nie zapomnij również o gustownych tekstyliach: zasłonach, poduszkach i kocach z weluru, aksamitu czy jedwabiu.
Czym jest sztukateria ścienna?
Sztukateria, to mówiąc inaczej, ozdobne listwy układane na ścianie, ale nie tylko. Równie dobrze takie elementy dekoracyjne sprawdzają się na suficie. Sztukateria tworzona jest z pianki poliuretanowej, gipsu lub styropianu. To materiały, które dobrze przyjmują farbę, dzięki czemu listwy można przemalowywać na dowolne kolory, tworząc piękne, eleganckie, a może nawet nietuzinkowe aranżacje.
Najpopularniejszym rodzajem sztukaterii są listwy, za których pomocą można tworzyć różne kompozycje geometryczne. Najczęściej wykorzystuje się je do obramowań – luster, oświetlenia czy dzieł sztuki powieszonych na ścianach. Listwy mogą być też samodzielną, nowoczesną dekoracją ścienną. Na rynku dostępne są również piękne rozety (różyce), które zazwyczaj przykleja się do sufitu, ale dobrze prezentują się także na ścianie. Zwróć uwagę ponadto na pilastry nawiązujące do starożytnych kolumn oraz dekoracyjne ornamenty.